Cezary Graf: kryptowaluty będą zgaszone jak kiep

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Doradca majątkowy, Cezary Graf, powiedział wczoraj, że „kryptowaluty będą zgaszone jak kiep”.

  • Opinia Grafa jest kontrowersyjna, szczególnie na tle jego innych analiz.

  • Krypto społeczność w Polsce podjęła polemikę.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Wczorajszy tweet Cezarego Grafa zawierał bardzo negatywne prognozy dla kryptowalut. Wynika z niego, że nadchodząca popularyzacja CBDC ma prowadzić do gwałtownego załamania rynku krypto.

Kryptowalutowa społeczność w Polsce skomentowała kontrowersyjną wypowiedź Grafa. Widoczna polaryzacja opinii uczestników rynku krypto potwierdza stare porzekadło, aby zawsze podejmować decyzje w oparciu o własne analizy (DYOR).

Kryptowaluty to kiep

We wczorajszym tweecie Cezary Graf, inwestor i doradca majątkowy, podzielił się swoimi przewidywaniami odnośnie przyszłych zmian na wielu rynkach finansowych. Wśród bliżej nieokreślonych czasowo predykcji odnośnie złotówki, złota, chińskich akcji i nieruchomości w Stambule wspomniał również o rynku krypto. Jego zdaniem „kryptowaluty w pewnym momencie będą zgaszone jak kiep”:

Graf zachęca jednocześnie do realizacji zysków i – jak się wydaje – największe niebezpieczeństwo względem krypto widzi w nadejściu CBDC (Central Bank Digital Currency).

Co ciekawe, kilka godzin później podzielił się swoją strategią realizacji zysków na Bitcoinie. Jak sam podkreśla, nie jest ona oparta na „indykatorach” i „danych onchain”, lecz na jego własnym, „rozsądnym” podejściu:

Kim jest Cezary Graf?

Cezary Graf przedstawia siebie jako inwestora i doradcę majątkowego, który zajmuje się kryptowalutami, złotem, analizą walut fiducjarnych i zarządzaniem majątkiem. Prowadzi swój kanał na YouTube, jest aktywny na Twitterze i często gości na rodzimych kanałach z zakresu inwestycji, zarabiania i niezależności finansowej, np. Finansowy Preppers, Suwerenny PL czy namzalezy.pl.

Jego dewiza to „Myślcie mądrze o swoich pieniądzach”.

Graf nie stroni od dalekosiężnych i śmiałych predykcji. Przykładowo twierdzi, że skutki obecnego kryzysu COVID-19 będą odczuwalne przez okres 7-15 lat. Często wspomina o zbliżającym się resecie w Polsce i strefie euro, podkreśla nadchodzącą, globalną dominację Chin i prognozuje skutki masowego dodruku fiatów. Udziela się również w bardziej „specjalistycznych” tematach, jak cyfryzacja miłości, spisek żarówek czy analizy „polskiego systemu kastowego”.

Komentarze krypto społeczności

Kryptowalutowa społeczność szybko zareagowała na wczorajszy wpis Grafa. Pod jego tweetem pojawił się szereg komentarzy polemicznych, wspierających lub domagających się uzasadnienia dla skrajnie niedźwiedzich prognoz dla rynku krypto. Przykładowo dobrze znany w polskim środowisku @KryptoKamikaze zgodził się z Grafem tylko w 50%:

Inny użytkownik @LukasKaczmarzyk zaczął bronić tej „ekspertyzy” i polecił słuchanie prognoz Grafa, czynionych zapewne na podstawie „czołowych anglojęzycznych ekspertów”:

BeInCrypto Polska poprosiło o komentarz Majka Satoshiego, który tak odniósł się do wypowiedzi Grafa:

Kryptowaluty zgaszone – taki pomysł, aż ciężko to skomentować. Świat to nie jest monolit prawny, co najlepiej pokazuje sprawa Ripple vs SEC. W wielu krajach, jak Singapur, Japonia, Szwajcaria, a nawet w niektórych stanach w USA, już są pełne albo częściowe regulacje.
Gasić kryptowaluty, to mogą ustroje totalitarne lub socjalistyczne. Globalnie nikt kryptowalut nie zgasi, jedynie utrudni pracę oszustom.

Na podstawie różnorodności powyższych wypowiedzi widzimy, jak skrajne emocje towarzyszą opiniom na temat rynku krypto. Wydaje się jednak, że im mniejsza wiedza z tego zakresu, tym bardziej spolaryzowane wypowiedzi. Aby skutecznie poruszać się w takim środowisku, unikać błędów i podejmować odpowiedzialne decyzje finansowe, należy zawsze pamiętać o jednym z najważniejszych przykazań krypto inwestorów: DYOR (do your own research).

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!