Cena Cardano (ADA) rosła w przyspieszonym tempie w ciągu ostatnich dwóch tygodni, pokonując prawie dwuletnią linię oporu.

Tygodniowe zamknięcie powyżej tego poziomu pozwoliłoby na dalsze szybkie wzrosty, natomiast zamknięcie poniżej oznaczałoby zakończenie trendu.

Ruch długoterminowy

Cena ADA rośnie, odkąd 13 marca osiągnęła tegoroczny dołek. Wzrost był dość szybki, prawie hiperboliczny. W dłuższej perspektywie jest to nierealne do utrzymania. Od września 2018 r. główny poziom oporu wyznaczała cena 0,107 USD, a ADA dwukrotnie odbijała się od tej okolicy.

Cena w końcu osiągnęła wartości wyższe, dochodząc do poziomu 0,14 USD. Jednak od tego czasu już znacznie spadła i mieści się w okolicach 0,114 USD, tylko nieznacznie powyżej wspomnianego wcześniej oporu (teraz potencjalnie działającego jako wsparcie). Tygodniowe zamknięcie jest niezwykle ważne.

Zamknięcie poniżej 0,107 $ byłoby silnym znakiem, że ruch w górę już się zakończył i że ADA rozpocznie długi okres korekty. Z drugiej strony zamknięcie powyżej pozwoliłoby na swobodny wzrost ceny aż do rejonu 0,17 USD.

Chociaż tygodniowy wskaźnik RSI jest na najwyższym poziomie w historii, nie stworzył spadkowej dywergencji, więc nie ma jeszcze oznak odwrócenia trendu.

Wykres ADA wg Tradingview

Aktualny wzrost

Trader kryptowalutowy @CryptoNTez stworzył wykres ADA wyjaśniający, że przejściowy spadek-korekta jest jak najbardziej realna przed możliwą kontynuacją wzrostów.

Źródło: Twitter

Wykres na interwale jednodniowym ujawnia bardzo silny poziom wsparcia w okolicy 0,09 USD, który najprawdopodobniej pozwoli na odbicie ceny, jeśli spadnie ona do tych poziomów.

Co więcej, zaobserwować można pro-wzrostowy “złoty krzyż” między 50 a 200-dniową średnią kroczącą (MA). Ta pierwsza pokrywa się również z obszarem wsparcia 0,09 USD.

Dlatego możliwość kontynuacji trendu wzrostowego pozostaje otwarta, jeśli cena utrzyma się powyżej tego poziomu.

Wykres ADA wg Tradingview

Dodatkowo cena podąża za wznoszącą się linią wsparcia od 28 maja. Tak długo, jak cena utrzymuje się powyżej tego wsparcia, Cardano powinno nadal rosnąć.

Wykres ADA wg Tradingview

Fale Elliota

Ruch od marcowego dołka przypomina 5-falową formację Elliotta. Trzecia fala spowodowała wybicie z równoległego kanału wstępującego. Tymczasem czwarty ruch potwierdził środek kanału jako wsparcie.

Pytanie brzmi zatem, czy piąta fala się zakończyła, czy też będzie się przedłużać. Ponieważ ma tę samą długość co trzecia, jest bardziej prawdopodobne, że już się skończyła. Dlatego możliwe jest, że cena cofa się w kierunku obszaru 0,09 USD, kończąc falę A, przed odbiciem i kontynuacją ruchu w dół.

Nawet jeśli piąta fala rozciągnie się nieco dłużej, zdecydowanie analiza techniczna sugeruje, że trend wzrostowy zbliża się do końca. W grę wchodzą jednak kwestie analizy fundamentalnej i nadchodzących wydarzeń.

Wykres ADA wg Tradingview