Prezes Banco Central – brazylijskiego banku centralnego – ujawnił plany stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Krajowa cyfrowa waluta może ujrzeć światło dzienne do końca 2022 roku.

Nowa grupa zbada CBDC

W tym tygodniu Bank Centralny Brazylii poinformował o utworzeniu specjalnej grupy, która zbada branżę kryptowalut oraz możliwości wykorzystania państwowej cyfrowej waluty. Według oficjalnego ogłoszenia, zespół będzie składał się z 12 członków. Grupa zajmie się badaniem potencjalnego wykorzystania CBDC i jego wpływu zarówno na system płatności cyfrowych w kraju, jak i na jego gospodarkę.

Wygląda na to, że Brazylia położyła nacisk na CBDC, aby zaoszczędzić pieniądze. Kraj ten wydaje około 90 miliardów reali (16 miliardów dolarów) rocznie na generowanie podaży papierowego pieniądza. Jest to od 1 do 2 procent Produktu Krajowego Brutto, które jest przeznaczone tylko i wyłącznie na drukowanie i dystrybucję gotówki.

Nowo utworzona grupa zbada, w jaki sposób CBDC może pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy, a także jakie inne korzyści może przynieść brazylijskiej gospodarce. Rafael Sarres de Almeida, urzędnik z Departamentu Technologii Informacyjnych banku centralnego powiedział:

Temat walut cyfrowych poruszany przez banki centralne jest od pewnego czasu przedmiotem badań wielu banków. W tym roku położono jednak większy nacisk na bardziej praktyczne podejście.

Sarres dodał również, że Brazylia bacznie obserwuje postępy innych krajów w tworzeniu własnych cyfrowych walut i nie zamierza pozostać w tyle.

Oczekuje się, że zespół będzie gotowy do przedstawienia swoich wniosków w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy.

Brazylijskie CBDC do końca 2022 roku

Według raportu opublikowanego w dniu 2 września przez Correio Braziliense, Brazylia może być gotowa do wypuszczenia swojej cyfrowej waluty banku centralnego w 2022 roku. Roberto Campos Neto, prezes Banco Central, ujawnił, że kraj podjął już działania mające zmodernizować brazylijski system finansowy, a pomysł na stworzenie CBDC był ich naturalnym rezultatem.

Według Camposa, wśród działań modernizacyjnych jest stworzenie krajowego systemu natychmiastowych płatności – PIX oraz otwartej bankowości.

Aby stworzyć walutę cyfrową, potrzebny jest system płatności natychmiastowych, który jest wydajny i interoperacyjny; otwarty system, w którym można stworzyć konkurencję; oraz waluta, która jest wiarygodna, wymienialna i międzynarodowa. Tym systemem płatności może być PIX, który niedługo zostanie wprowadzony na rynek.

PIX zostanie uruchomiony w listopadzie i będzie umożliwiał dokonywanie transakcji peer-to-peer oraz business-to-business w czasie krótszym niż 10 sekund. Płatności będzie można dokonać za pomocą internetowej bankowości, telefonu lub bankomatu. Otwarty system bankowy będzie wspierał międzybankową wymianę informacji o klientach, co umożliwi im łatwą zmianę dostawcy.

Campos Neto powiedział:

CBDC odróżnia się od kryptowalut bez krajowego zaufania, takich jak Bitcoin, ponieważ jest to tylko nowa forma reprezentacji waluty już wyemitowanej przez krajowy organ monetarny.

Chociaż brazylijski bank centralny podejmuje dobre kroki w kierunku rozwoju waluty cyfrowej, nadal pozostaje daleko w tyle za innymi krajami. Na czele wyścigu CBDC znajdują się Chiny, które niedawno rozszerzyły swój program pilotażowy o kolejne regiony, w tym Pekin i obszar Wielkiej Zatoki.