Zobacz więcej

Blockchain pomoże w walce z koronawiursem. Nowa platforma WHO, IBM i Microsoftu.

2 mins
Aktualizacja Michal Adamski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Powstaje nowa platforma blockchain, która pomoże w walce z koronawirusem - MiPasa
  • Powstanie dzięki kooperacji WHO oraz firm takich jak Microsoft czy IBM
  • MiPasa będzie chronicym prywatność sposobem na walkę z wirusem.
  • promo

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rozpoczyna współpracę z kilkoma firmami technologicznymi, wykorzystującymi technologię Blockchain. Pośród nich są IBM, Oracle czy Microsoft.

W rozpoznawaniu gdzie pojawiają się nosiciele COVID-19 oraz skupiska wirusa ma pomóc już niedługo aplikacja MiPasa. Będzie ona oparta o technologię rozproszonych rejestrów czyli dobrze znany czytelnikom blockchain. Aplikacja będzie zbudowana na Hyperledger Fabric i w założeniu będzie nie tylko bazą danych, ale również narzędziem, które umożliwi również analizę oraz testowanie dostarczonych informacji o przypadkach koronawirusa.

Jakie są główne założenia systemu MiPasa?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, nowa platforma ma dostarczać informacji na temat nosicieli COVID-19. Co ważne wykorzystanie technologii Blockchain ma sprawić, że dane nie będą wykorzystywane do śledzenia obywateli. Według strony MiPasa będzie to “pierwsze narzędzie do bezpiecznego i demokratycznego zarządzania danymi na temat zdrowia oraz lokacji w celu zwalczania epidemii COVID-19 oraz chronienia prywatności użytkowników.” Mi Pasa, będzie pobierać dane na Hyperleger Fabric stworzony przez IBM z baz danych: Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Chińskiego Centrum Kontroli Chorób, Izraelskiej Służby Zdrowia czy Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób. Dane dostarczane są również w wielu innych tego typu agencji.  Aby potwierdzić prawdziwość danych będą one testowane przez 3 rodzaje walidacji, aby upewnić się, że przekazywane później dane są  dostarczane w prawidłowy sposób do narodowych służb zdrowia.

Dlaczego ten projekt jest ważny?

Obecnie trwające prace mają umożliwić na stworzenie swoistej “mapy zakażeń” jednocześnie dając możliwość chorym na raportowanie swojej sytuacji, bez konieczności narażania swoich danych. Przekazane ludziom informacje (bez identyfikujących kogokolwiek danych “wrażliwych”) pomogą każdemu sprawdzić czy w swojej okolicy pojawiły się wcześniej osoby zarażone. Dzięki takiemu podejściu będziemy wiedzieć w jakich miejscach konieczna będzie reakcja służb oraz miejscowa kwarantanna. Jednocześnie pozwoli to na obserwację najbardziej krytycznych przypadków choroby i priorytetyzacji testów na koronawirusa.   Według danych zawartych na stronie IBM integracja danych z różnych agencji zdrowia publicznego na świecie będzie niezwykle prosta oraz będzie wymagać tylko prostego użycia API.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
beb6bed67f03cbdd777c4524b71d3182?s=120&d=mm&r=g
Michal Adamski
Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane