Blockchain będzie użyty w nadchodzących wyborach prezydenckich?

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Polska firma iVoting stworzyła aplikację do głosowania opartą o technologię Blockchain.

  • Z informacji na jej profilu można przeczytać, iż będzie ona wykorzystana w nadchodzących wyborach.

  • Pojawiają się komentarze, iż jest to żart na Prima Aprilis.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Polska firma iVoting opublikowała na swoim profilu informację, że w zbliżających się wyborach pojawi się możliwość głosowania za pomocą ich aplikacji. Czy to żart na Prima Aprilis?

Wybory prezydenckie, które mają odbyć się już w maju tego roku są obecnie najgorętszym tematem politycznym. Na terenie Polski, mimo bardzo dużych ograniczeń poruszania się oraz przymusowego zamknięcia wielu sklepów w związku z koronawirusem nie został wprowadzony jeszcze stan wyjątkowy. Oznacza to, iż planowane wybory mogą się odbyć. 

Wybory odbędą się za pośrednictwem aplikacji iVoting

iVoting jest to startup założony przez polskich programistów, który otrzymał 6,2 miliona złotych na rozwój w ramach bezzwrotnych dotacji z Narodowego Centrum Badań i rozwoju. Głównym założeniem firmy jest stworzenie aplikacji, która wykorzystywać będzie technologię blockchain do głosowania. Umożliwić ma to szybkie i anonimowe obliczanie głosów, a głosowanie będzie możliwe dla ludzi posiadających smartphona. Według raportu UKE z zeszłego roku jest to ponad 74,8 procent Polskiego społeczeństwa.

W jaki sposób będziemy mogli zagłosować?

Według informacji podanych przez firmę, do głosowania konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego i dzięki niemu weryfikowane będą osoby zdolne do głosowania. Głosy będą zapisane przy pomocy technologii blockchain, która pozwala na zliczanie głosów nie tylko z centralnego serwera, ale zdecentralizowanej sieci. Każdy głosujący będzie miał później możliwość sprawdzenia swojego głosu. Do animizacji będzie wykorzystana sieć TOR.

Nowe możliwości

Elektroniczne głosowanie za pomocą blockchain może sprawić, iż wejdziemy w nową epokę dla demokracji. Głosowanie będzie znacznie łatwiejsze i dostępne dla ludzi. Krajem który przoduje w wykorzystywaniu technologii do głosowania jest Estonia. Według danych ze strony e-estonia 44% obywateli tego kraju używa aplikacji do głosowania. Co więcej 99% publicznych spraw można załatwić przez Internet! Oznacza to olbrzymie oszczędności i czasu, i pieniędzy – podobno w chwili obecnej oszczędziło to 844 lata pracy urzędników! 

Prima Aprilis?

Wykorzystanie technologii blockchain podczas wyborów oznaczałoby kontakt bardzo dużej części społeczeństwa (a przynajmniej osób starszych i będących pod kwarantanną w obecnej sytuacji), co jest świetną informacją. Jest to news na tyle dobry, iż część osób komentujących post zapowiadający wykorzystanie iVoting, uznała iż jest to żart na Prima Aprilis… i oczywiście mieli rację 😉

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now