Bitcoin wzrasta do 13 000 USD i ustanawia nowe ATH dla najsłabszych walut świata

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Gwałtowny wzrost ceny Bitcoina z 21 października spowodował, że notowania BTC przekroczyły historyczne ATH w siedmiu różnych krajach.

  • Wiodąca kryptowaluta osiągnęła lepsze wyniki niż waluty krajowe w Wenezueli, Argentynie, Brazylii, Angoli, Sudanie, Zambii i Turcji.

  • Analityk branżowy sugeruje, że BTC może znaleźć większe zastosowanie w tych zmagających się gospodarkach.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Inwestorzy Bitcoina cieszyli się w środę, ponieważ po raz pierwszy od 2019 roku cena najpopularniejszej kryptowaluty przekroczyła 13 000 USD.

Jednak BTC wyrażony w słabszych walutach krajowych faktycznie przekroczył swój poprzedni rekord wszechczasów (ATH, all-time high).

W kilku krajach Bitcoin, kupiony w dowolnym historycznym momencie, przynosi teraz zysk. Zamiast jednak podkreślać adopcję BTC, nowe ATH wskazują na ekstremalną dewaluację lokalnej waluty.

Bitcoin osiąga ATH w siedmiu walutach krajowych

Wydaje się, iż w dniu 21 października wiadomość, że PayPal doda ograniczoną obsługę Bitcoina, wywołała nagłą presję zakupową wśród inwestorów BTC. Od początku października wiodąca kryptowaluta wzrosła o ponad 23%, przy czym znaczna część wzrostu miała miejsce w tym tygodniu.

Pomimo ostatnich zysków, kurs BTC nadal jest o około 32% niższy od aktualnego ATH, wynoszącego prawie 20 000 USD. W rzeczywistości cena Bitcoina pozostaje poniżej szczytu na 14 000 USD, który został ustanowiony w zeszłym roku.

Dolar amerykański jest jedną z bardziej stabilnych walut na świecie. Jednak BTC wyrażone w słabszych walutach to zupełnie inna historia.

Jak podkreślił inwestor i obserwator branży krypto Alistair Milne, istnieje kilka krajów, w których BTC przekroczyło już swoje maksima z grudnia 2017 r.

W przypadku niektórych z tych krajów ATH z grudnia 2017 r. został pokonany przed środową pompą na BTC. Na przykład w brazylijskim realu BTC po raz pierwszy osiągnął rekord wszechczasów w sierpniu 2020 roku. W lirze tureckiej nowy szczyt nastąpił pod koniec lipca.

W związku z długą historią kryzysów walutowych, w połączeniu ze ścisłym i ciągłym narodowym lockdownem z powodu koronawirusa, BTC ustanowiło wiele ATH od grudnia 2017 roku w argentyńskich peso. W rzeczywistości tylko krach z marca 2020 r. spowodował, że notowania BTC spadły poniżej szczytu z 2017 r.

Historia jest podobna w Sudanie, Zambii i Angoli. Wysokie poziomy obserwowane w 2017 r. były wielokrotnie pokonywane w kolejnych latach.

Zdecydowanie najbardziej ekstremalna dewaluacja waluty nadal ma miejsce w Wenezueli. BTC sprzedano za 3 182 milionów boliwarów (VEF) w środę, 22 października. Jego maksimum z grudnia 2017 r. wyniosło 213 641 901 VEF.

Różne kraje mają swoje własne przyczyny masowej dewaluacji walut, a wiele z nich znajdowało się już w rozpaczliwej sytuacji przed początkiem roku. Trwający kryzys COVID-19 tylko zaostrzył istniejące problemy.

Bitcoin w Wenezueli, Sudanie, Argentynie, Angoli, Zambii, Turcji i Brazylii przekracza obecnie swoje najwyższe poziomy z grudnia 2017 r. o około odpowiednio 1389%, 455%, 199%, 164%, 35%, 33% i 14%.

Poszkodowane gospodarki mogą stanowić ośrodki adopcyjne

Dla obywateli tych krajów Bitcoin nadal działa jako niezawodny środek przechowywania wartości. W innych krajach, takich jak Kolumbia i Rosja, notowania BTC są zbliżone do ATH. W rublach rosyjskich i peso kolumbijskich BTC spadł w stosunku do najwyższego poziomu odpowiednio o zaledwie 12% i 15,5%.

Czy lepsze wyniki Bitcoina wzmocnią jego adopcję w najsłabszych gospodarkach planety? Wydaje się, że Milne tak myśli. Być może dlatego podkreśla on populację każdego narodu i widzi w tym znak, że masy już czekają w gotowości.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

A former professional gambler, Rick first found Bitcoin in 2013 whilst researching alternative payment methods to use at online casinos. Having concluded that the root of most of the world’s evils stem from a toxic financial system during his time reading International Politics at university, the disruptive potential of a decentralised, borderless asset was immediately clear. After transitioning to writing full-time in 2016, Rick was able to put his passion for Bitcoin to work for him professionally. He has since written for a number of digital asset publications in a variety of capacities.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now