Gospodarki na całym świecie oberwały przez epidemię koronawirusa. Brazylię również nie ominął kryzys i obcięcie stóp procentowych. Jak wskazuje jeden z raportów analitycznych, największy kraj Ameryki Południowej może stać się nowym globalnym źródłem podaży Bitcoina.

Przed kilkoma godzinami pisaliśmy o tym, że Stany Zjednoczone zastanawiają się nad ujemnymi stopami procentowymi. Jednak nie tylko Ameryka Północna ma problemy z globalnym kryzysem. Również największy kraj Ameryki Południowej ma problemy.

Stan Bitcoina

Na początku tygodnia analitycy Delphi Digital opublikowali nowy raport nazwany “The State of Bitcoin”. Jednym z najciekawszych wątków w tym opracowaniu jest sytuacja w Brazylii.

Centralny bank Brazylii obniżył stopy procentowe do 3%. Choć jest to wciąż więcej niż w wielu innych krajach, choćby w Polsce, brazylijska gospodarka ma się znacznie gorzej. Szczególnie słabo prezentuje się Real (BRL).

Waluta amerykańskiego kraju straciła 32% swojej wartości w stosunku do dolara od początku roku. Podobnie ma się stosunek BRL do PLN: jeszcze rok temu 1 real kosztował 1,02 zł, dziś kosztuje zaledwie 0,73 zł.

Jeszcze bladziej brazylijski Real wypada w stosunku do Bitcoina. BTC zyskał 74% w stosunku do BRL w ciągu roku. Grafika pokazuje kraje, których waluty najwięcej straciły w stosunku do Bitcoina.

Źródło: delphigidital.io

Zdecydowanie za duża inflacja Reala może sprawić, że największy południowoamerykański rynek może szybciej zaadoptować Bitcoina i pozostałe kryptowaluty. Halving, który sprawił, że BTC ma co najmniej dwukrotnie niższą stopę inflacyjną niż największe fiaty, może w tym tylko pomóc.

Centralne banki skupują aktywa

Raport udowadnia też, że cena Bitcoina podąża śladem centralnych banków skupujących aktywa. Jeśli tylko Fed i spółka skupuje więcej zasobów, BTC idzie w górę. Poniższy wykres przedstawia procentowe nabywanie aktywów największych centralnych banków (Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Bank Japonii, Ludowy Bank Chin).

Źródło: delphidigital.io

Badanie Delphi Digital pokazuje, że Bitcoin znacznie urósł w ciągu ostatnich kilku lat. Raport pokazuje też, że Brazylia ma duży potencjał na Bitcoina – walutę, która ma ograniczoną podaż.

Mimo wszystko jest jeszcze dużo do zrobienia w Kraju Kawy. Kryptowaluty nie mają najlepszej pozycji startowej w Brazylii. W zeszłym roku 4 duże firmy skupione na tradingu Bitcoina zostały zamknięte. Nawet prezydent brazylisjkiej federacji banków stwierdził, że kryptowaluty tak naprawdę nie są walutami. Więc przed ludnością Brazylii jeszcze długa droga do adopcji BTC, ale inflacja Reala powinna ją przyśpieszyć.


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.