10 lat minęło, jak jeden dzień! Dokładnie dekadę temu 22 maja 2020 roku doszło do pierwszego zakupu pizzy za BTC.

Zakupu dokonał Laszlo Hanyecz, który dzisiaj często jest bardziej bardziej znany pod żartobliwym pseudonimem „Bitcoin pizza guy”. Laszo był jednym z pierwszych inwestorów BTC oraz programistą. Jedną z podstawowych rzeczy, która pozwala uznać dane aktywo za pieniądz jest możliwość jego wymiany za towar – właśnie dlatego transakcja opiewająca na 10,000 BTC za 2 pizze jest celebrowana do dnia dzisiejszego.

Umowa na Bitcointalk

Poniżej możecie przeczytać tłumaczenie posta który został zamieszczony 18 maja 2010 roku na forum Bitcointalk przez Laszlo.

“Zapłacę 10,000 bitcoinów za kilka pizz… może 2 duże, żebym miał jakieś resztki na następny dzień. Lubie sobie poskubać pizze trochę później. Możecie zrobić pizze samemu i przynieść ją do mnie do domu, albo gdzieś zamówić do mojego domu. To co dla mnie jest najważniejsze to dostanie pizzy do domu w zamian za bitcoiny, gdzie nie będę musiał jej sam przygotowywać, coś w stylu śniadania do łóżka w hotelu – przynoszą ci coś do żarcia i jesteś szczęśliwy”

Lubie cebule, paprykę, kiełbasę, pieczarki, pomidory, pepperoni itp.. Normalne rzeczy nie dodawajcie jakiś sosów rybnych ani nic takiego. Lubie też normalny ser na pizzy, który może jest tańszy do zdobycia.

Jeśli jesteś zainteresowany to daj mi znać i dobijemy biznesu.

Dzięki,

Laszlo”

Dwie pizze za 91 000 000 USD

Po krótkiej dyskusji na forum udało się dojść do porozumienia. Oczywiście w opsywyanych czasach BTC był bardzo tanio wyceniany i 2 pizze kosztowały Laszlo około 42 dolarów. Tymczasem kurs za jednego BTC w dniu dzisiejszym jest na poziomie około 9100 USD, a 10 000 Bitcoinów wydanych na pizzę jest warte zawrotne 91604500 dolarów.

Dziś robienie zakupów za BTC jest znacznie łatwiejsze. W Polsce chociażby pyszne.pl pozwala na taką opcję. Powstało również wiele rozwiązań fintechowych łączących karty płatnicze z BTC. Tak więc możliwości na zakup pizzy jest znacznie więcej niż 10 lat temu, a społeczność BTC ciągle się rozszerza. Zapraszamy do skomentowania jak wiele będzie warte 10,000 bitcoinów wydane przez Laszlo za kolejne 10 lat!


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.