Bitcoin i Tesla to największe bańki – wynika z ankiety Deutsche Bank

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Deusche Bank przeprowadził ankietę wśród profesjonalnych inwestorów.

  • Zdecydowana większość z nich uważa Bitcoina za "najbardziej ekstremalny" przypadek bańki.

  • Drugą najwyżej ocenioną klasą aktywów w tym badaniu były akcje technologiczne z USA, a dokładniej TSLA.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy bank inwestycyjny Deutsche Bank wykazało, że ponad połowa inwestorów uważa Bitcoina i amerykańskie akcje technologiczne za największe rynkowe bańki. W związku z tym respondenci – z których większość to profesjonalni inwestorzy – przewidują kolejne korekty.

Bitcoin to największa bańka na rynku?

Najstarsza kryptowaluta od początku października 2020 roku jest w świetnej passie. BTC od tego czasu ponad czterokrotnie zwiększył swoją wartość i odnotował nowe ATH na poziomie 42 000 USD. Mimo że w kolejnych tygodniach moneta straciła kilka tysięcy dolarów, cały czas jest na ok. 10-procentowym plusie od początku roku.

Tak szybki wzrost cen spowodował, że wielu znanych ekspertów finansowych twierdziło, że Bitcoin znajduje się na terytorium bańki. To przekonanie zostało potwierdzone w ankiecie przeprowadzonej przez Deutsche Bank.

Po przeprowadzeniu badania na grupie 627 rynkowych specjalistów, okazało się, że zdecydowana większość (89%) z nich uważa Bitcoina za “najbardziej ekstremalny” przypadek bańki. Ponad połowa uczestników oceniła bańkę BTC na dziesiątkę w skali 1-10.

Drugą najwyżej ocenioną klasą aktywów w tym badaniu były akcje technologiczne z USA. Dokładniej, respondenci wskazali na akcje firmy Elona Muska – Tesli.

TSLA od połowy 2020 również odnotowała ogromne wzrosty. Cena akcji zwiększyła swoją wartość z około 280 dolarów w sierpniu, do 855 dolarów w momencie pisania tego artykułu. Ten 200-procentowy wzrost sprawił, że spółka stała się 7. najbardziej wartościową firmą pod względem kapitalizacji rynkowej i pomogła Muskowi stać się najbogatszą osobą na świecie.

Korekta na BTC i TSLA?

Po określeniu BTC i TSLA jako największych baniek rynkowych, uczestnicy badania przedstawili prognozy dot. potencjalnych wyników cenowych. Jak można się było spodziewać, większość ekspertów prognozowała korekty zamiast dalszych wzrostów. Deutsche Bank skomentował wyniki ankiety w następujący sposób:

Na pytanie o 12-miesięczne losy Bitcoina i Tesli – symbolu potencjalnej bańki technologicznej – większość respondentów uważa, że z większym prawdopodobieństwem stracą one połowę wartości, niż podwoją się w stosunku do tych poziomów, a Tesla będzie bardziej podatna na zagrożenia.

Mimo, że eksperci nazwali BTC i akcje technologiczne podanymi na korektę bańkami, nie podali powodu, który mógłby je wywołać. W rzeczywistości, większość z nich przypisuje “luźną” politykę pieniężną Rezerwy Federalnej USA jako wsparcie dla baniek cenowych i twierdzi, że jest mało prawdopodobne, aby instytucja ta zaostrzyła swoją strategię przed końcem roku.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!