Zobacz więcej

Bitcoin (BTC): największy spadek w historii czy standardowa korekta?

2 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Bitcoin spada o 7844 USD w 24 godziny i odnotowuje 20% korektę.
  • Kapitalizacja rynku kryptowalut maleje o rekordowe 220 mld USD w kilkanaście godzin.
  • Analiza historyczna i on-chain uspokaja: to tylko zdrowa korekta.
  • promo

Bitcoin (BTC) nie bierze jeńców! Jeżeli spojrzeć na bezwzględną wycenę, to wczoraj odnotowano największy w historii dzienny spadek głównej kryptowaluty. Czy jest to sygnał, że trend się odmienił?

Ogromnej czerwonej świecy na wykresie Bitcoina towarzyszył rekordowo wysoki spadek wartości rynku kryptowalut. 220 mld USD zniknęły w 24 godziny! Przedstawiciele polskich instytucji rządowych zaczynają straszyć przed kryptowalutami, lecz analiza on-chain pokazuje, że to tylko zdrowa korekta.

Największy spadek w historii?

Wczorajsza akcja cenowa wywołała ciarki na plecach u niejednego inwestora. Szczególnie u tych, którzy na rynek kryptowalut weszli w ostatnich tygodniach. I chociaż procentowy spadek wartości Bitcoina sięgnął „zaledwie” okolic 20% w ciągu 24 godzin, to w przeliczeniu na wartość bezwzględną mierzoną w USD był to największy spadek w historii:

Dane liczbowe wczorajszej świecy dziennej na Binance w parze BTC/USDT posiadają następujące wartości:

  • O: 38 150 USD
  • H: 38 264 USD
  • L: 30 420 USD
  • C: 35 404 USD

Zatem faktycznie, mierząc od górnego knota do dolnego, czyli od najwyższej do najniższej ceny, okazuje się, że Bitcoin spadł o 7844 USD w ciągu doby. Korpus wczorajszej, czerwonej świecy dziennej był już znacznie mniejszy i wyniósł „skromne” 2746 USD.

Ruch ceny największej kryptowaluty o 7844 USD w ciągu jednego dnia jest imponujący. Warto zauważyć, że ów dzienny zakres przebija prawie cały roczny zakres notowań Bitcoina w okresie pomiędzy sierpniem 2019 a lipcem 2020. Łącznie z marcowym krachem do okolic 3800 USD!

Wykres BTC dzięki Tradingview

Strach i zniknięcie 220 mld USD

Według danych z CoinMarketCap w dniu wczorajszym zniknęło z rynku kryptowalut 220 mld USD. Takie dane otrzymujemy, spoglądając na wykres kapitalizacji rynku krypto i mierząc różnicę od dziennego szczytu o 1:00 w nocy (1050 mld) do dołka o 17:50 (830 mld). To również jest rekordowym, wcześniej w historii niespotykanym spadkiem.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut / Źródło: CoinMarketCap

Tak duże spadki nie pozostały niezauważone przez polskie władze, które momentalnie zaczęły alarmować. We wczorajszym tweecie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zalecił „ostrożność i nieangażowanie istotnej części swoich oszczędności” w rynek kryptowalut. Co więcej, ponownie nazwał Bitcoina „cyfrowym tulipanem”, nawiązując do tzw. tulipomanii w Holandii w latach 1636-37:

Standardowa korekta i zdrowe fundamenty

Jednak osoby, które znają rynek kryptowalut znacznie lepiej, wskazują, że wczorajsza akcja cenowa nie jest niczym wyjątkowym dla Bitcoina. Zmieniała się tylko skala i zakres cenowy, ale nie wartość procentowa.

We wczorajszym poście Altcoin Daily udostępniło wykres Bitcoina z okresu hossy 2017 roku, gdzie w trakcie całego rajdu w górę regularnie rynek doświadczał dwucyfrowych korekt na tygodniowych interwałach:

Źródło: YouTube

Co więcej, analitycy on-chain z Glassnode również uspokajają, wskazując, że fundamenty sieci Bitcoin pozostają silne i zdrowe. Zarówno hash rate, jak i trudność wydobycia pozostają na swoich rekordach wszech czasów.

Wreszcie bieżące notowania Bitcoina wskazują na imponujące odbicie i błyskawiczny powrót byków na rynek. W momencie pisania tego tekstu cena BTC ponownie znajduje się w obszarze 35 500 USD. Natomiast wartość całego rynku kryptowalut znów zbliża się do 1 biliona USD. Zdrowa korekta tylko napędza trwający rajd.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane