Bitcoin (BTC): największy spadek w historii czy standardowa korekta?

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Bitcoin spada o 7844 USD w 24 godziny i odnotowuje 20% korektę.

  • Kapitalizacja rynku kryptowalut maleje o rekordowe 220 mld USD w kilkanaście godzin.

  • Analiza historyczna i on-chain uspokaja: to tylko zdrowa korekta.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Bitcoin (BTC) nie bierze jeńców! Jeżeli spojrzeć na bezwzględną wycenę, to wczoraj odnotowano największy w historii dzienny spadek głównej kryptowaluty. Czy jest to sygnał, że trend się odmienił?

Ogromnej czerwonej świecy na wykresie Bitcoina towarzyszył rekordowo wysoki spadek wartości rynku kryptowalut. 220 mld USD zniknęły w 24 godziny! Przedstawiciele polskich instytucji rządowych zaczynają straszyć przed kryptowalutami, lecz analiza on-chain pokazuje, że to tylko zdrowa korekta.

Największy spadek w historii?

Wczorajsza akcja cenowa wywołała ciarki na plecach u niejednego inwestora. Szczególnie u tych, którzy na rynek kryptowalut weszli w ostatnich tygodniach. I chociaż procentowy spadek wartości Bitcoina sięgnął „zaledwie” okolic 20% w ciągu 24 godzin, to w przeliczeniu na wartość bezwzględną mierzoną w USD był to największy spadek w historii:

Dane liczbowe wczorajszej świecy dziennej na Binance w parze BTC/USDT posiadają następujące wartości:

  • O: 38 150 USD
  • H: 38 264 USD
  • L: 30 420 USD
  • C: 35 404 USD

Zatem faktycznie, mierząc od górnego knota do dolnego, czyli od najwyższej do najniższej ceny, okazuje się, że Bitcoin spadł o 7844 USD w ciągu doby. Korpus wczorajszej, czerwonej świecy dziennej był już znacznie mniejszy i wyniósł „skromne” 2746 USD.

Ruch ceny największej kryptowaluty o 7844 USD w ciągu jednego dnia jest imponujący. Warto zauważyć, że ów dzienny zakres przebija prawie cały roczny zakres notowań Bitcoina w okresie pomiędzy sierpniem 2019 a lipcem 2020. Łącznie z marcowym krachem do okolic 3800 USD!

Wykres BTC dzięki Tradingview

Strach i zniknięcie 220 mld USD

Według danych z CoinMarketCap w dniu wczorajszym zniknęło z rynku kryptowalut 220 mld USD. Takie dane otrzymujemy, spoglądając na wykres kapitalizacji rynku krypto i mierząc różnicę od dziennego szczytu o 1:00 w nocy (1050 mld) do dołka o 17:50 (830 mld). To również jest rekordowym, wcześniej w historii niespotykanym spadkiem.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut / Źródło: CoinMarketCap

Tak duże spadki nie pozostały niezauważone przez polskie władze, które momentalnie zaczęły alarmować. We wczorajszym tweecie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zalecił „ostrożność i nieangażowanie istotnej części swoich oszczędności” w rynek kryptowalut. Co więcej, ponownie nazwał Bitcoina „cyfrowym tulipanem”, nawiązując do tzw. tulipomanii w Holandii w latach 1636-37:

Standardowa korekta i zdrowe fundamenty

Jednak osoby, które znają rynek kryptowalut znacznie lepiej, wskazują, że wczorajsza akcja cenowa nie jest niczym wyjątkowym dla Bitcoina. Zmieniała się tylko skala i zakres cenowy, ale nie wartość procentowa.

We wczorajszym poście Altcoin Daily udostępniło wykres Bitcoina z okresu hossy 2017 roku, gdzie w trakcie całego rajdu w górę regularnie rynek doświadczał dwucyfrowych korekt na tygodniowych interwałach:

Źródło: YouTube

Co więcej, analitycy on-chain z Glassnode również uspokajają, wskazując, że fundamenty sieci Bitcoin pozostają silne i zdrowe. Zarówno hash rate, jak i trudność wydobycia pozostają na swoich rekordach wszech czasów.

Wreszcie bieżące notowania Bitcoina wskazują na imponujące odbicie i błyskawiczny powrót byków na rynek. W momencie pisania tego tekstu cena BTC ponownie znajduje się w obszarze 35 500 USD. Natomiast wartość całego rynku kryptowalut znów zbliża się do 1 biliona USD. Zdrowa korekta tylko napędza trwający rajd.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie, wykorzystuje swój umysł dla dobra kryptospołeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!