EXCLUSIVE Bitcoin (BTC) najbardziej niedoszacowany od 10 lat według modelu stock-to-flow

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Odchylenie od modelu stock-to-flow pokazuje, że Bitcoin jest najbardziej niedoszacowany od 10 lat.

  • Według modelu cena BTC powinna dziś przekraczać 100 000 USD.

  • Bitcoin znajduje się 36% poniżej 11-letniego trendu.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Według wykresu odchylenia ceny względem modelu stock-to-flow Bitcoin jest dziś najbardziej niedoszacowany względem ostatnich 10 lat swojej historii. Podobna sytuacja miała miejsce w połowie hossy z 2017 roku, po czym cena BTC kontynuowała ekspotencjalne wzrosty.

SponsorowaneSponsorowane

Dodatkowo Bitcoin odchyla się dziś od swojej 11-letniej linii trendu wzrostowego. Dewiacja sięga 36% ujemnej wartości. Daje to dodatkowy sygnał, że wartość BTC jest niedoszacowana, a także ukazuje miejsce na wzrosty. Szczyty poprzednich rynków byka prowadziły główną kryptowalutę wysoko powyżej owej linii trendu.

Rekordowe odchylenie od stock-to-flow

W niedawnym tweecie kryptowalutowy trader @CryptoMichNL zwrócił uwagę, że wykres odchylenia ceny Bitcoina od popularnego modelu stock-to-flow znajduje się na najniższym poziomie od ponad 10 lat. Cena BTC oscyluje dziś w okolicach 40 000 USD, podczas gdy według modelu powinna już nieznacznie przekraczać 100 000 USD.

SponsorowaneSponsorowane

Ostatni raz tak znaczne negatywne odchylenie miało miejsce w początkowej fazie rozwoju sieci, gdy BTC kosztowało poniżej 0,1 USD w październiku 2010 roku (żółte koło).

Odchylenie BTC od modelu stock-to-flow / Źródło: Glassnode

Co więcej, na wykresie widzimy jeszcze jeden moment historii głównej kryptowaluty, gdy odchylenie prawie dotknęło aktualnych poziomów (niebieskie koło). Było to w lipcu 2017 roku, w połowie poprzedniej hossy, gdy Bitcoin kosztował około 2000 USD. Kilka miesięcy później jego cena kontynuowała ekspotencjalny wzrost, który doprowadził ją do historycznego ATH na 20 000 USD w grudniu 2017.

Wykres odchylenia od modelu stock-to-flow daje zatem nie tylko ogólną orientację relatywnej wartości BTC, ale dostarcza dodatkowego argumenty za tym, że rynek kryptowalut znajduje się w połowie długoterminowej hossy. Pozostaje to w zbieżności z wieloma indykatorami analizy on-chain, które aktualnie dostarczają podobnych odczytów.

Spopularyzowany przez @100trillionUSD model stock-to-flow sięga swoimi korzeniami klasycznej już dziś książki „Standard Bitcoina” autorstwa Saifedeana Ammousa. Wyraża on relację zasobów (stock), czyli krążącej podaży, do przepływu (flow), czyli nowej produkcji dowolnego aktywa, którego ilość zwiększa się z czasem. Dla Bitcoina jest to krążąca podaż monet w relacji do nowo wydobywanych.

Model stock-to-flow / Źródło: Glassnode

Siła tego modelu polega na jego historycznej skuteczności oraz wzięciu pod uwagę cyklów halvingowych (kolory). Jak dotąd cena BTC zaskakująco dokładnie podążała za modelem stock-to-flow, dlatego wydaje się, że może on służyć do predykcji przyszłej wyceny największej kryptowaluty.

36% poniżej 11-letniego trendu

Inny uczestnik rynku krypto oraz CEO Pantera Capital, @dan_pantera opublikował wczoraj na Twitterze wykres odchylenia ceny Bitcoina od jego 11-letniego trendu. Wynika z niego, że aktualna cena znajduje się 36% poniżej linii trendu.

Odchylenie Bitcoina od 11-letniego trendu / Źródło: Twitter

Dodatkowo z wykresu wynika, że w całej swojej historii kryptowaluta alfa spędziła jedynie 20,3% czasu poniżej wartości 0%. Z perspektywy czasu były to najlepsze okazje zakupowe, które później prowadziły do pokaźnych wzrostów.

Również wartość niedoszacowania jest wysoko, gdyż ujemny poziom 36% pojawił się kilka razy w bieżącym cyklu, ale nigdy nie został osiągnięty w zdecydowanie mniej gwałtownym cyklu poprzednim w latach 2015-2017. To znów dostarcza kolejnego argumenty, że zachowanie Bitcoina w bieżącym cyklu bardziej przypomina lata 2012-2013 niż poprzednią hossę.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz