Zobacz więcej

EXCLUSIVE Bitcoin przebija ATH w PLN, a Fear & Greed Index wciąż poniżej 80

2 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • W dniu 31 marca Bitcoin ustanowił nowy ATH na poziomie 233 000 PLN.
  • Złotówka się osłabia. Kurs USD/PLN wzrósł o 8,23% w nieco ponad 3 tygodnie.
  • Fear & Greed Index od prawie miesiąca jest poniżej 80.
  • promo

Wydaje się, że rynek kryptowalut jest gotowy do kolejnego, dużego ruchu w górę. Oczy graczy zwrócone są zarówno na Bitcoina przebijającego 60 000 USD, jak i altcoiny, które zyskują coraz większą dominację. Okazuje się jednak, że BTC właśnie ustanowiło nowy rekord wszech czasów w parze do rodzimej złotówki.

Jest to rezultatem osłabiającej się w marcu złotówki (PLN), która straciła 8,23% wartości w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Mimo byczej akcji cenowej na rynku kryptowalut, popularny barometr nastrojów Fear & Greed Index wciąż pozostaje poniżej poziomu ekstremalnej chciwości. Od blisko miesiąca nie przekroczył wartości 80.

Nowy rekord Bitcoina

W poprzednią środę, 31 marca Bitcoin ustanowił nowe ATH w stosunku do polskiej złotówki. Nowy rekord wynosi 233 000 PLN i jest zaledwie o 150 zł większy od poprzedniego ATH z 13 marca.

Wydaje się, że główna kryptowalutą szybko zakończyła ostatnią korektę, która 25 marca zaprowadziła cenę do wartości 198 500 PLN. Czy była to ostatnia wizyta BTC poniżej 200 000 PLN? Od tamtego czasu BTC wzrósł 17,4% w 6 dni.

Wykres BTC/PLN dzięki Tradingview

Złotówka słabnie względem dolara

Przyczyną tak wczesnego przebicia ATH w relacji do PLN jest osłabienie złotówki. Pod koniec lutego 2021 para USD/PLN odbiła się od długoterminowego obszaru wsparcia na 3,68 PLN i rozpoczęła ruch w górę. W zaledwie 24 dni wzrosła o 8,23% i osiągnęła poziom 3,98 PLN.

Wykres USD/PLN dzięki Tradingview

Pomimo niewielkiej korekty w ostatnich dwóch dniach spodziewane jest dalsze osłabienie złotówki. Indeks dolara amerykańskiego (DXY) od początku stycznia 2021 znajduje się trendzie wzrostowym, który nie wykazuje jeszcze oznak osłabienia.

Obecnie DXY oscyluje w obszarze 93 USD. Jego wzrosty skorelowane są nie tylko z osłabieniem złotówki, ale zazwyczaj są też sygnałem dla słabszego Bitcoina. Jednak ta odwrotna korelacja z BTC zdaje się słabnąć, gdyż w marcu – po raz pierwszy od roku – stała się na kilka tygodni pozytywna (pomarańczowy okrąg).

Wykres DXY dzięki Tradingview

Fear & Greed Index poniżej 80

Warte odnotowania są też odczyty z Fear & Greed Index, który stanowi barometr nastrojów na rynku kryptowalut. Okazuje się, że nastawienie inwestorów w marcu wcale nie było hurra optymistyczne. Przez większość zeszłego miesiąca wskaźnik utrzymywał się zdecydowanie poniżej wartości 80 i wskazywał na umiarkowaną chciwość, a czasem wręcz na neutralność.

 

Fear & Greed Index / Źródło: alternative.me

Jest to duża zmiana w porównaniu chociażby z lutym 2021, gdzie Fear & Greed Index szybował wysoko powyżej 90 i przez większość miesiąca nie spadał poniżej tego poziomu. Bitcoin był wówczas notowany w zakresie 45 000 – 57 000 USD. Dziś uderza w 60 000 USD, a inwestorzy są spokojni – byczy sygnał.

Fear & Greed Index / Źródło: alternative.me

Rekord wszech czasów Bitcoina względem polskiej złotówki został przebity. Jeżeli nastroje na rynku zostaną utrzymana, a główna kryptowaluta utrzyma wycenę powyżej 60 000 USD, to wyższe cele pozostają możliwe do osiągnięcia w kwietniu. Co więcej, umacniający się dolar nie musi być niedźwiedzim indykatorem dla BTC. Jest nim jednak zawsze w relacji do PLN.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane