Zobacz więcej

BIS: CBDC nie spowoduje wyginięcia fiatów

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

Benoît Cœuré, francuski ekonomista i szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) powiedział, że wykorzystanie cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) wcale nie oznacza końca walut fiducjarnych.

Szef BIS podkreślił znaczenie walut fiat, stwierdzając, że drogą do sukcesu jest raczej zapewnienie kilku opcji płatności niż monopolizowanie CBDC.

Cœuré zabrał głos w związku z tym, że coraz więcej krajów pracuje nad własną rządową walutą. CBDC zasadniczo mogą całkowicie usunąć fizyczną gotówkę z obiegu, co jest dzisiaj dosyć kontrowersyjnym tematem. Jednakże szef BISu, który był również członkiem zarządu Europejskiego Banku Centralnego, stwierdził, że pomimo wprowadzenia CBDC, fiat nadal będzie ważnym instrumentem finansowym.

Szef BIS wyjaśnił, że zapotrzebowanie na waluty fiducjarne w strefie euro jest nadal wysokie. Zgodził się, że rola gotówki jako środka płatniczego spada, jednak nadal pozostaje ona silnym narzędziem służącym do oszczędzania.

Cœuré Dodał także, że nie można zmuszać konsumentów do korzystania z określonego środka płatniczego, a posiadanie różnych opcji pomaga rodzić innowacje. Szef BIS stwierdził, że należy dążyć do tego, by oferować klientom wybór, dając im możliwość płacenia za pomocą różnych metod.

W strefie euro, w przeciwieństwie do Szwecji czy Chin, popyt na banknoty jest nadal wysoki. Ich rola jako środka płatniczego spada, ale pozostają one środkiem oszczędności. Nikt nie chce zmuszać konsumentów do wybierania metod płatności. Różnorodność jest dobrą rzeczą i sprzyja innowacjom. Celem jest zapewnienie wyboru, co oznacza umożliwienie konsumentom dalszego płacenia walutą emitowaną przez bank centralny”

– powiedział Cœuré.

CBDC, dobry czy zły pomysł?

Szef BIS, wypowiadając się na temat CBDC, opisał innowację jako “naturalną część wzrostu gospodarczego”. Wspomniał także o dwóch zupełnie różnych podejściach do CBDC w Chinach i USA. Państwo środka bierze czynny udział w wyścigu, próbując zostać światowym liderem nieustannie pracując nad swoim cyfrowym juanem.

Stany Zjednoczone z kolei przyjęły bardziej ostrożną postawę. Pod koniec października Jerome Powell – przewodniczący Rezerwy Federalnej stwierdził, że CBDC może usprawnić obecny system finansowy USA. Jednak wg Powella Fed póki co nie zrealizował jednak żadnych planów, ponieważ “jest jeszcze wiele do zrobienia, a przed podjęciem takiej decyzji należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.

Wg Cœuré CBDC są po prostu cyfrowym odpowiednikiem monet i banknotów, czyli najbezpieczniejszą walutą emitowaną przez instytucję publiczną.

Cyfrowa waluta banku centralnego to po prostu cyfrowy odpowiednik monet i banknotów – najbezpieczniejsza ze wszystkich walut, emitowana przez instytucję publiczną

W przyszłości będziesz mógł płacić za kawę na różne sposoby: oczywiście banknotami i monetami, które pozostaną dostępne tak długo, jak to konieczne, ale także kartami bankowymi, cyfrową walutą wydawaną przez bank centralny, systemami płatności, takimi jak Apple Pay, PayPal lub (…) Librą.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane