W dniu 6 września, jedna z największych giełd kryptowalut – Binance, zaprezentowała swój nowy projekt platformy o nazwie Launchpool. Nowa usługa pozwoli użytkownikom stakować swoje monety i zdobywać tokeny, które będą w przyszłości wprowadzone na giełdę. Jak widać ze względu na wzrost popularności yield farmingu, giełda coraz mocniej angażuje się w sektor DeFi.

Binance Launchpool

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, Binance nazwał Launchpool, “bezpiecznym sposobem gospodarowania nowymi aktywami”. Nowy produkt pozwoli użytkownikom na zdobycie tokenów oraz procentowego zysku w zamian za stakowanie na platformie BNB, BUSD lub innych monet.

Launchpool jest jednak scentralizowaną usługą – użytkownicy umieszczają tokeny na platformie, za pomocą swoich kont na giełdzie Binance.

Pierwszym projektem, który zostanie wprowadzony do Launchpoolu, będzie Bella Protocol (BEL). BEL to produkt DeFi, stworzony w celu uproszczenia procesu maksymalizacji zysków. Projekt zyskał popularność, po zebraniu 4 milionów w zalążkowej rundzie finansowania. Firma sprzedała wtedy 6% całkowitej podaży BEL podczas prywatnej oferty.

Użytkownicy będą mieli możliwość stakowania tokenów w trzech oddzielnych pulach. Zyski będą otrzymywać za płynność finansową, którą wniosą w ciągu 30 dni, począwszy od 9 września. Cały ten proces to właśnie yield farming. Binance ogłosił również, że BEL będzie notowany na giełdzie od 16 września. Póki co, będzie można nim handlować w parze z BTC, BNB i USDT.

W sumie, w ramach programu Launchpad, Binance dokona dystrybucji 5 mln tokenów BEL (5 % całkowitej podaży). 4,5 mln BEL zostało przydzielone do puli BNB, 450 000 do puli BUSD, a pozostałe 50 000 do puli ARPA. Ilość tokenów, które otrzymają użytkownicy będzie zależeć od czasu stakowania oraz ilości zablokowanych monet.

Binance Smart Chain

Stworzenie nowej usługi jest następstwem ostatniego uruchomienia mainnetu Smart Chain. Binance Smart Chain będzie działał równolegle z Binance Chain, umożliwiając wykorzystanie smart kontraktów i stakowanie natywnej kryptowaluty giełdy – BNB.

Binance ogłosiło uruchomienie Smart Chaina w dniu 1 września na swoim twitterze:

Smart Chain jest w pełni kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM). Pomaga to zwiększyć użyteczność tokenów BNB i Binance Chaina. Ponadto “posiada siłę napędową partnerów blockchaina”, takich jak Swipe, Ontology, Brand Protocol czy Trust Wallet.

Binance Smart Chain ma pewne scentralizowane elementy, które pomagają mu działać szybciej i z większą wydajnością. Działa przy użyciu algorytmu konsensusu PoSA (Proof of Staked Authority). Korzystając z algorytmu PoSA, walidatorzy mogą zdobywać nagrody BNB za swój wkład w utrzymanie sieci. Poza tym, blockchain jest w stanie generować nowe bloki co trzy sekundy. W oficjalnym ogłoszeniu napisano:

Binance Smart Chain, zaprojektowany do pracy równoległej z Binance Chain, zachowuje szybki czas realizacji i niskie opłaty transakcyjne przy jednoczesnym dodaniu funkcjonalności smart kontraktów, aby obsługiwać kompatybilne dAppsy.