Obawy związane z centralizacją Ethereum zanikają, ponieważ nasila się szaleństwo opłat

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Nowicjusze DeFi nie wydają się być tak zaniepokojeni kwestiami centralizacji jak wysokością opłat.

  • Binance obsługuje teraz nowych użytkowników wchodzących do DeFi.

  • Ethereum stało się „łańcuchem wielorybów” z niezrównoważonymi opłatami.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Handlowcy i inwestorzy, szczególnie ci nowi na scenie, uciekają do scentralizowanych alternatyw Ethereum, aby uniknąć strat przez niebotyczne opłaty transakcyjne.

Cały etos kryptowaluty i DeFi polega na zdobyciu dystansu i wolności od scentralizowanych banków i korporacji. Jednak wydaje się, że te zalety zostały w tej chwili utracone, ponieważ opłaty Ethereum kierują użytkowników do scentralizowanych dostawców, takich jak Binance i jego Binance Smart Chain.

Blog Rekt zagłębił się w tę potencjalną zmianę paradygmatu, zadając kluczowe pytanie; czy gra to się zmieniła, czy tylko gracze?

Etyczne zawieszenie Ethereum?

Binance zawiesił wypłaty Ethereum i ERC-20 19 lutego, co, jak twierdzi, było „problemem zatorów”. Jednak wielu obserwatorów branżowych zwróciło uwagę, że sieć działa dobrze.

Raport wskazuje, że Binance i jego enigmatyczny dyrektor generalny, Changpeng Zhao, nie byli nieśmiali, jeśli chodzi o krytykę Ethereum w celu promowania własnego konkurencyjnego produktu, który ostatnio nabrał rozpędu.

Galopujące opłaty za gaz na Ethereum właśnie dolały paliwa do maszyny Binance i ułatwiły podłączenie jej Smart Chain oraz rosnącej liczby mniejszych projektów DeFi i bazujących na nim farm.

Rekt słusznie zauważył, że eksperci branżowi widzą te produkty od wewnątrz, ale nowicjusze wydają się bardziej zainteresowani znajdowaniem szybkich zysków bez opłat.

Raport zawierał wywiad z Calvinem Chu, który został zapytany o plany Binance dotyczące uzurpowania sobie Ethereum. Zhao skomentował nawet, że kapitalizacja rynkowa BNB może przekroczyć ETH, kiedy pod koniec zeszłego tygodnia osiągnął trzecią pozycję.

Zapytany o zwiększone wykorzystanie produktów, takich jak Binance Smart Chain, które mają negatywny wpływ na bardziej zdecentralizowane systemy, Chu odpowiedział:

Myślę, że na dłuższą metę rynek zda sobie sprawę z wartości decentralizacji i że produkty odporne na cenzurę będą wymagały należnej premii. Ale jeśli kryptowaluta ma dać użytkownikowi możliwość wyboru, powinna również dać użytkownikom model ‘freemium’, aby zanurzyć palce w DeFi i nauczyć się podstaw bez konieczności płacenia setek dolarów za transakcję.

Nowicjusze trzymający się BSC

W raporcie dodano, że wielu nowych użytkowników zaczynających od BSC pozostaje tam, ponieważ platforma jest łatwiejsza w użyciu i jest znacznie tańsza niż alternatywy oparte na Ethereum. W momencie publikacji średnia opłata transakcyjna wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu ponad 30 USD.

Ci nowicjusze wydają się znacznie mniej zaniepokojeni centralizacją niż ci, którzy są zwolennikami kryptowalut od dłuższego czasu.

Wiele osób postrzega teraz Ethereum jako „łańcuch wielorybów”, zwłaszcza teraz, gdy dokonanie wymiany tokena na Uniswap może kosztować nawet 50 USD. Dopóki nie zostaną wdrożone główne rozwiązania oszczędzające gaz, takie jak Layer-2 czy nawet EIP-1559, przepływ początkujących użytkowników parających się DeFi będzie kontynuowany w kierunku scentralizowanych gigantów korporacyjnych, takich jak Binance.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Martin pisze o cyberbezpieczeństwie i informatyce od dwóch dekad. Ma wcześniejsze doświadczenie w tradingu oraz aktywnie zajmuje się branżą blockchain i kryptowalut od 2017 roku.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!