Bank centralny Izraela ogłasza plany wprowadzenia cyfrowego szekla

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Bank Izraela otwiera drzwi do cyfrowego szekla.

  • Najnowszy raport to odwrócenie polityki kraju.

  • Izrael podąża za rosnącym trendem potencjalnych rządowych CBDC.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Najnowsze posunięcie Banku Izraela jest odwrotnością polityki sprzed trzech lat, kiedy to odradzał on emisję jakiejkolwiek waluty cyfrowej.

Sponsorowane Sponsorowane

Bank Izraela ogłosił dziś, że wypuści cyfrowego szekla. Zastępca gubernatora Andrew Abir intensyfikuje wysiłki w celu zbadania możliwości emisji cyfrowych walut banku centralnego, czyli CBDC. Komitet sterujący banku, na czele którego stoi Abir, wydał dziś projekt modelu, który omawia cechy cyfrowego szekla.

Znacząca zmiana

Choć w opublikowanym dziś raporcie podkreślono, że bank nie zgodził się ostatecznie na emisję cyfrowej waluty, jest to znaczący krok naprzód. Plan działania zaproponowany przez komitet sterujący stanowi odwrót od polityki sprzed trzech lat, kiedy to bank zalecał nieemitowanie żadnego rodzaju waluty cyfrowej.

Wówczas gubernator Karnit Flug powołał komitet, który miał zbadać możliwość wprowadzenia cyfrowych walut. W tym czasie, komisja orzekła, że nie będzie emitować walut w “najbliższej przyszłości”. Zostali jednak zmuszeni do ponownej oceny tego stanowiska, biorąc pod uwagę ważne wydarzenia na świecie i w Izraelu dotyczące płatności. Na przykład, w zeszłym tygodniu do Izraela weszło Apple Pay.

Sponsorowane Sponsorowane

Jak doszli do tego wniosku

Raport komitetu sterującego odnotował sześć głównych motywów dla emisji waluty cyfrowej:

  • “Stworzenie kolejnej wydajnej, zaawansowanej i bezpiecznej alternatywy dla istniejących i nowych środków płatniczych w erze cyfrowej.
  • Stworzenie innowacyjnej technologii, która zapewni dostosowanie systemu płatniczego do potrzeb przyszłej gospodarki cyfrowej.
  • Zapewnienie odpowiedniej redundancji systemu płatniczego i jego prawidłowego funkcjonowania w sytuacjach awaryjnych lub awarii.
  • Stworzenie wydajnej i niedrogiej infrastruktury dla płatności transgranicznych.
  • Utrzymanie możliwości korzystania przez obywateli z cyfrowych środków płatniczych przy jednoczesnym zapewnieniu określonego poziomu prywatności.
  • Wspieranie polityki rządu w celu ograniczenia użycia gotówki w walce z szarą strefą.”

Co ciekawe, raport nawiązuje do ogarnięcia cyfrowej transformacji, czyli czegoś, co promowała była nadzorczyni banków Hedva Ber, gdy pełniła swoją funkcję w latach 2015-2020. Ber jest obecnie zastępcą dyrektora generalnego eToro.

Ogłoszenie to pojawia się w czasie, gdy globalny dyskurs wokół CBDC jest na najwyższym poziomie w związku z gorącym rynkiem kryptowalut. Zaledwie w zeszłym miesiącu Bank Anglii ogłosił pracę dla starszego eksperta ds. CBDC, najwyraźniej pokazując zamiar posunięcia się do przodu z podobnymi planami.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Based in London, England. Writing while I work and study part time.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz