Bahamy zwracają się do CBDC ze swoim “Sand Dollarem”

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Idąc za modą, Bahamy ogłosiły cyfrową walutę do Banku Centralnego nazwaną „Sand Dollar”.

  • Urzędnicy twierdzą, że cyfrowa waluta będzie przydatna w mikropłatnościach.

  • Archipelag jest jednym z rosnących krajów, które tworzą centralnie kontrolowane cyfrowe pieniądze.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Bahamy ogłosiły wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), nazwanego „Sand Dollar”.

Jeśli Sand Dollar zostanie uruchomiony w przyszłym miesiącu zgodnie z planem, Bahamy staną się pierwszym krajem, który wprowadzi scentralizowaną cyfrową walutę w całym kraju.

W swoim raporcie rocznym za 2019r. Bank Centralny Bahamów ogłosił pilotażowy program dotyczący waluty cyfrowej. Następnie opisał plany rozszerzenia wirtualnej waluty w całym kraju.

W tym roku program został pomyślnie przetestowany na wyspach Exuma i Abaco. Bank planuje uruchomić cyfrowy suwerenny dolar w całym kraju do końca października 2020 r.

Małe wyspy, małe transakcje

Urzędnicy twierdzą, że cyfrowa waluta będzie przydatna w mikro-transakcjach na wielu wyspach kraju. Chcą zminimalizować nielegalny handel i zapewnić obywatelom nieposiadającym konta bankowego dostęp do usług bankowości. W teorii wzmocni to małe firmy.

Bank centralny przedstawił użyteczność Sand Dollara w specjalnej sekcji raportu z 2019 roku:

Cele integracji finansowej Banku Centralnego są ukierunkowane na zapewnienie całej populacji dostępu do cyfrowych usług płatniczych, powszechny dostęp do usług bankowych za pośrednictwem kanałów cyfrowych, zmniejszenie rozmiaru niezarejestrowanej działalności gospodarczej i pełna integracja mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z handlem cyfrowym.

W raporcie przytoczono obawy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), jako powód wejścia na rynek cyfrowy. Bank centralny zamierza również ograniczyć oszustwa podatkowe przedsiębiorców. W tej chwili bilans banku centralnego zawiera tylko 48 000 Sand Dollarów.

Ogromna zmiana waluty

Archipelag jest jednym z rosnących krajów, które tworzą takie wirtualne pieniądze. Chiny i Francja wydają się być pierwszymi dużymi krajami, które opracują CBDC. Wielka Brytania również wyraziła zainteresowanie, podobnie jak inne kraje wyspiarskie, takie jak Jamajka i Barbados.

Jednak niektóre narody mają kłopoty. Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI) próbowały stworzyć cyfrową walutę wymienialną na dolary amerykańskie lub euro, bez powodzenia. Jednak w przeciwieństwie do Bahamów, BVI nie drukuje własnej waluty fiducjarnej, ale zamiast tego używa głównie dolarów amerykańskich.

Ze swojej strony Bahamy planują wytwarzać nowe Sand Dollary w miarę wzrostu popytu. Ten ostrożny ruch pojawia się po zbadaniu niepowodzenia innych narodów w udanym uruchomieniu własnej wersji. Dalsze próby wykorzystania pieniądza cyfrowego w Ekwadorze, Wenezueli i Finlandii zakończyły się niepowodzeniem.

Rząd planuje utrzymać surową politykę monetarną w przypadku Sand Dollar. Dzięki szerokiemu wsparciu rządu i transakcjom na wielu wyspach, Sand Dollar ma wystartować już w przyszłym miesiącu.

Share Article

The opinion of BeInCrypto staff in a single voice.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!