Australijskie władze zakazały byłemu wspólnikowi BitConnect Johnowi Bigattonowi świadczenia usług finansowych przez siedem lat.

Zgodnie z oświadczeniem Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC – Australian Securities and Investment Commission) w czwartek:

ASIC zakazało Johnowi Louisowi Anthony’emu Bigattonowi z Nowej Południowej Walii świadczenia usług finansowych na siedem lat.

Kara dotyczy roli pana Bigattona jako „krajowego przedstawiciela” i promotora niesławnego schematu Ponzi w okresie od sierpnia 2017 do stycznia 2018 roku.

W oświadczeniu zauważono, że pan Bigatton udzielał nielicencjonowanych porad dotyczących produktów finansowych i był zaangażowany w działania dotyczące produktów i usług finansowych, które „wprowadzały w błąd lub były oszukańcze”.

Przez lata Bigatton podobno próbował swoich sił we wszystkim, od sprzedaży witamin po prowadzenie siłowni – wszystko, co obiecywało szybkie pieniądze. Kiedy pojawił się BitConnect, podejrzana firma z Indii sprzedająca marzenia o kryptowalutach, Bigatton szybko skorzystał z okazji.

W szczytowym okresie hype’u na Bitcoinie w 2017 roku promował BitConnect i rekrutował inwestorów w całej Australii.

Źródło: Yahoo

Krótka historia BitConnect

BitConnect został uruchomiony w 2016 roku i przedstawiony jako platforma open source, na której użytkownicy mogli pożyczać BitConnect Coin w zamian za odsetki.

Pomimo podejrzanej wielopoziomowej struktury i obietnicy niemożliwie wysokich zysków (40% odsetek według jednego pozwu), BitConnect zdołał zebrać od inwestorów miliardy dolarów.

Ostatecznie platforma została zmuszona do zamknięcia w styczniu 2018 r. po wydaniu przez organy regulacyjne z Teksasu i Karoliny Północnej nakazu zaprzestania działalności. Podsumowując, wraz z upadkiem BitConnect, 3,7 miliarda AUD (około 2,7 miliarda USD) zniknęło z dnia na dzień w jednym z najbardziej spektakularnych zamknięć scamu w historii kryptowalut.

Jeśli chodzi o Bigattona, Sąd Federalny Australii zaczął zamrażać jego aktywa w grudniu 2018 r., a także nałożył na niego ograniczenia w podróżowaniu. Uważa się, że zarobił co najmniej 100 000 USD promując oszustwo i podobno trwa dochodzenie w sprawie prania przez niego brudnych pieniędzy.

Żona Biggaton, Madeline Bigatton, zaginęła w marcu 2018 roku, a dochodzenie w sprawie jej zniknięcia i podejrzenia śmierci jest w toku. Istnieją różne opisy tego, co się wydarzyło, i wiele spekulacji.

Pan Bigatton ma prawo odwołać się do Administracyjnego Trybunału Apelacyjnego w odpowiedzi na decyzję ASIC.