Australijski bank centralny nie akceptuje rosnącego zapotrzebowania kilku krajów na wprowadzenie własnej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Ponieważ Chiny już teraz wdrażają swój cyfrowy juan do milionów obywateli, inne kraje idą naprzód, aby przetestować własne eksperymentalne CBDC.

RBA bagatelizuje przypadek zastosowania polityki dla detalicznych CBDC

Przemawiając na konferencji UWA Blockchain and Cryptocurrency Conference, Tony Richards, szef ds. polityki płatności w Reserve Bank of Australia (RBA) argumentował, że bank centralny Australii nie widzi jeszcze potrzeby wydania CBDC.

Zgodnie z transkrypcją jego przemówienia opublikowaną 14 października przez RBA, Richards wyraził opinię:

W opinii Banku nie pojawiły się jeszcze żadne argumenty przemawiające za wprowadzeniem CBDC do ogólnego użytku.

Richards Australia ma już solidną sieć płatności, która zaspokaja potrzeby zarówno osób fizycznych, jak i korporacji. W związku z tym RBA nie widzi detalicznego CBDC zapewniającego jakąkolwiek istotną poprawę istniejącej infrastruktury rozliczeniowej w kraju.

Pomimo bagatelizowania zapotrzebowania na detaliczne CBDC, Richards ujawnił, że RBA monitoruje rozwój sytuacji wokół suwerennych walut cyfrowych. Według dyrektora RBA australijski bank centralny pozycjonuje się jako „szybki naśladowca”, jeśli CBDC okaże się przynosić wymierne korzyści.

W ramach starań o lepsze zrozumienie technologicznych i politycznych implikacji krajowej waluty cyfrowej, Richards ujawnił, że RBA przeprowadza eksperymenty na „hurtowym” CBDC. Podobno RBA współpracuje ze stronami zewnętrznymi w celu opracowania weryfikacji koncepcji dla cyfrowych systemów płatności walutowych.

Azjatycki wyścig CBDC

Jak wcześniej informował BeInCrypto, wyścig CBDC się nagrzewa, szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku (APAC). Chiny testują na żywo planowany projekt płatności elektronicznych w walucie cyfrowej (DCEP).

DCEP ułatwił już płatności w wysokości ponad 160 milionów dolarów z około 3 milionów transakcji w całym kraju. Wcześniej, w październiku, rząd Shenzhen przesłał 10 milionów cyfrowych juanów (1,5 miliona dolarów) do 50 000 szczęśliwych mieszkańców metropolii.

Japonia i Korea Południowa również robią stałe postępy na arenie CBDC. Podobno oba kraje planują przetestować swoje eksperymentalne krajowe waluty cyfrowe w 2021 r. Bank centralny Japonii może również otrzymać specjalną poprawkę ustawodawczą, która umożliwi mu emisję cyfrowego jena.