Angielski bank centralny obniża stopy procentowe oraz zapowiada inwestycje – szansa dla krypto?

Udostępnij artykuł

Bank of England zdecydował się na obniżenie stóp procentowych w związku z negatywnymi skutkami wpływu koronawirusa na brytyjską gospodarkę. Zapowiadane są również większe wydatki na inwestycje.

 

Zmiana stóp procentowych przez Brytyjski Bank Centralny nastąpiła jednogłośnie na specjalnym zaplanowanym wcześniej posiedzeniu. Podjęto decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 procenta, z poziomu 0,75% do wysokości 0,25%. W oświadczeniu na stronie banku możemy przeczytać, iż decyzja jest podyktowana chęcią pomocy gospodarstwom domowym oraz biznesowi, jak również umożliwieniem lepszego cashflow i łatwiejszego finansowania. 

Dodatkowo Angielski Bank Centralny zapowiedział również zapewnienie finansowania w wysokości około 100 miliardów funtów dla małych i średnich przedsiębiorstw (SME). Ostatni raz podobny ruch ze strony banku centralnego mogliśmy zauważyć w roku 2016. Nadprogramowe 190 miliardów funtów zostanie wykreowane jako bufor finansowy dla banków komercyjnych.

 

Co to oznacza dla rynku i dla kryptowalut? 

Obniżenie stóp procentowych jest zabiegiem stosowanym przez banki centralne w celu pobudzenia gospodarki (zazwyczaj w momentach spowolnienia ekonomii, lub niestety również w celach politycznych). Skutkiem obniżenia stóp procentowych jest niższe oprocentowanie depozytów bankowych i lokat, co ma skutkować inwestycjami w inne obszary gospodarki. Z drugiej strony niższe stopy oznaczają tańszy koszt kredytu – przy zaciąganiu kredytu konsumenckiego, będziemy płacić niższe oprocentowanie.

W dzisiejszych czasach jednym z podstawowych kreatorów pieniądza są banki komercyjne. Wraz ze zwiększaniem  się akcji kredytowej mogą one dostarczać znaczne ilości pieniądza. Dzisiejsza decyzja Bank of England oznacza zatem, że zwiększy się ilość pieniędzy w obiegu.  

Kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) czy Bitcoin Cash (BCH) posiadają określoną ilość coinów, która zostanie wyprodukowana – w przypadku Bitcoina liczba ta wynosi 21 milionów BTC. Jest to przewaga najstarszej waluty wirtualnej, która teoretycznie nie będzie tracić na wartości tak jak wszystkie waluty fiducjarne w dłuższym okresie. W krótkim okresie wszyscy oczekujemy na halving Bitcoina i potencjalne wzrosty nie tylko najstarszej kryptowaluty, ale również altcoinów.

 

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!