Bardzo ostre zasady dotyczące tradingu krypto w Rosji mogą wkrótce stać się rzeczywistością. Kary mogą wynosić nawet do 7 lat więzienia.

W BeInCrypto opisywaliśmy wcześniej, iż Rosyjski Bank Centralny przyznał się, iż całkowite zbanowanie krypto jest niemożliwe. Tymczasem pojawiają się informacje, że być może samo handlowanie krypto będzie penalizowane.

Według rosyjskich władz handel kryptowalutami w Rosji może stać się przestępstwem, za które winowajca trafi do więzienia. Jest to część projektu ustawy regulującej obrót kryptowalutami. Projekt, który ma regulować różne aspekty cyfrowych aktywów trafił do Dumy, czyli rosyjskiego parlamentu, na początku tego tygodnia.

W projekcie jest też mowa na temat regulacji krypto w kraju pod względem na przykład ICO. Jakiekolwiek działanie związane z tworzeniem kryptowaluty, bez zezwolenia Rosyjskiego Banku Centralnego miałby się wiązać z wysokimi grzywnami nawet do dwóch milionów rubli czyli prawie 28 000 dolarów. Dystrybucja informacji o takich działaniach również byłaby zabroniona.

Według Russia Today parlament Rosji martwi się wykorzystywaniem cyfrowych zasobów kryptograficznych do do nielegalnych działań dlatego właśnie stara się zablokować ich istnienie. Oczywiście argument ten jest raczej śmieszny i wielokrotnie został obalony na łamach BeInCrypto – większość przestępstw związanych z praniem brudnych pieniędzy czy narkotykami jest związana z gotówką.
Tymczasem, według projektu ustawy, już wkrótce rząd tego kraju będzie w stanie nakładać grzywnę lub skazać handlujących krypto na karę do siedmiu lat więzienia.

Koniec miningu

Mimo, iż opisywane wcześniej prawo jest tylko szkicem ustawy pojawiają się również informacje, iż według nowego prawa nie tylko handel kryptowalutami w Rosji będzie zakazany. Również zabronione może zostać posiadanie krypto giełdy, spółki kopiącej BTC czy kupowanie Bitcoinów za pośrednictwem lokalnych kont bankowych.

Jak wysokie grzywny są rozważane?

Kara za handel kryptowalutami w Rosji ma zaczynać się od 5000 rubli do nawet 2 milionów rubli czyli 28 tysięcy dolarów. Jednak ogromne zyski z nielegalnego handlu kryptowalutami lub prania pieniędzy byłyby narażone na kilka lat przymusowej pracy lub do siedmiu lat więzienia.

Co interesujące, w Rosji znajduje się trochę kopalni BTC, zwłaszcza, że jakiś czas temu pisaliśmy o rezygnacji chińskich minerów którzy przekazali sprzęt Rosjanom. Zwłaszcza Syberia wydaje się świetnym miejscem do  biznesu związanego z kopaniem BTC, ze względu na niskie temperatury tam panujące.


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.