EXCLUSIVE Analiza on-chain: SOPR sugeruje, że zwyżkowy trend Bitcoina jest nienaruszony

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • aSOPR sugeruje, że hossa rozpoczęła się we wrześniu 2020 r.

  • Wskaźnik sugeruje, że wciąż trwa rynek byka.

  • Krótkoterminowy reset SOPR nastąpił w dniu 18 kwietnia.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Spojrzenie na wskaźniki analizy on-chain, a dokładniej na wskaźnik Spent Output Profit Ratio (SOPR), pozwala ustalić, czy bieżąca korekta dobiegła końca.

Długoterminowy SOPR sugeruje, że Bitcoin (BTC) nadal znajduje się w trendzie wzrostowym.

Krótkoterminowy SOPR sugeruje, że obecna korekta jest bardzo bliska końca lub już się zakończyła.

Wyjaśnienie

SOPR służy do pomiaru zysków i strat na całym rynku dla każdej transakcji. Odbywa się to poprzez pomiar różnic między ceną sprzedaży a ceną zakupu.

Kiedy SOPR jest wyższe niż 1, oznacza to, że uczestnicy rynku sprzedają średnio z zyskiem. Odwrotnie jest, gdy wskaźnik jest niższy niż 1.

Wskaźnik ten oblicza się, biorąc stosunek wartości dla każdego UTXO, w momencie, gdy został wydany i kiedy został utworzony.

Podczas hossy SOPR resetuje się do 1 i zwykle odbija się chwilę później. Powodem takiego zachowania jest to, że kiedy ludzie uważają, że rynek jest w hossie, to rzadko sprzedają ze stratą. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku bessy.

To, czy SOPR jest powyżej lub poniżej 1 przez długi czas, może również określić, czy trend jest zwyżkowy, czy nie.

Dostosowany SOPR (aSOPR) odfiltrowuje „szum” poprzez odrzucenie UTXO o historii krótszej niż jedna godzina.

Długoterminowy aSOPR

Spojrzenie na aSOPR sugeruje, że hossa rozpoczęła się we wrześniu 2020 r. W okresie od stycznia 2018 r. do września 2020 r. wskaźnik poruszał się swobodnie powyżej i poniżej zera. Wskaźnik nie wskazywał wówczas wyraźnego kierunku trendu.

Jednak od wrześnie 2020 r. konsekwentnie utrzymuje się powyżej 1.

Wykres dzięki Glassnode

W tym okresie miały miejsce dwa powtórne testy linii 1. Pierwszy miał miejsce we wrześniu 2020 roku, tuż przed rozpoczęciem ruchu wzrostowego. Drugi miał miejsce w marcu 2021 roku i był sygnałem lokalnego dołka na rynku.

Obecnie wartość wskaźnika to 1,03. Chociaż jest to niska wartość, to jednak wskazuje, że trend wzrostowy Bitcoina jest nadal nienaruszony.

Wykres dzięki Glassnode

Krótkoterminowy SOPR

Aby określić krótkoterminową kondycję rynku, możemy posłużyć się godzinowym SOPR z trzygodzinną średnią kroczącą w celu uśrednienia wartości.

Od 1 marca miało miejsce około pięciu ponownych testów linii 1 (oznaczone czarnymi strzałkami).

Ostatni spadek nastąpił w dniu 18 kwietnia i był najostrzejszy. SOPR spadł aż do 0,98, zanim ponownie odzyskał wartość 1.

Obecnie ponownie testuje tę linię. Dlatego jest prawdopodobne, że BTC osiągnął dno i od tego momentu zainicjuje odbije.

Wykres dzięki Glassnode

Podsumowując, długoterminowy SOPR wskazuje, że BTC nadal znajduje się w trendzie wzrostowym. Natomiast ujęcie krótkoterminowe sugeruje, że obecna korekta może dobiegać końca.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Valdrin jest entuzjastą kryptowalut i traderem rynków finansowych. Po uzyskaniu tytułu magistra na kierunku Rynki Finansowe w Barcelona Graduate School of Economics rozpoczął pracę w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego w rodzinnym Kosowie. W 2019 roku postanowił skoncentrować się na kryptowalutach i tradingu w pełnym wymiarze godzin.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now