Zobacz więcej

EXCLUSIVE Analiza on-chain: model NVT, rekordowe opłaty i akumulacja górników

3 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Cena Bitcoina po raz pierwszy w tej hossie odbiła się od krzywej modelu NVT Price.
  • Dane on-chain wskazują na rekordowe opłaty transakcyjne i wolumen obrotu.
  • Górnicy weszli w bezprecedensową fazę reakumulacji BTC.
  • promo

W dzisiejszej analizie on-chain przyglądamy się kilku wskaźnikom, które dają kompleksowe spojrzenie na trwają hossę na Bitcoinie.

Z jednej strony widzimy potwierdzenie dynamicznie rozwijającego się, długoterminowego rynku byka (opłaty transakcyjne i wolumen obrotu on-chain), z drugiej mamy sygnały krótkoterminowej konsolidacji i przygotowania na kolejną, dynamiczną fazę wzrostów (model NVT i reakumulacja górników).

Akcja cenowa BTC

W ubiegłym tygodniu nastąpiła kontynuacja spadku ceny Bitcoina (BTC) i wyraźne odbicie. Mierząc od rekordu wszech czasów na 64 895 USD z dnia 14 kwietnia do dołka na 47 000 USD z dnia 25 kwietnia BTC stracił 27,5% swojej wartości.

Wykres BTC dzięki Tradingview

Odbicie, które później nastąpiło, zaprowadziło cenę do wartości 56 500 USD, czyli okolic poziomu zniesienia 0,5 Fib całego ruchu spadkowego. Aktualnie dzienne korpusy świec zamykają się w zakresie 49 000 – 56 500 USD. Konsolidacja w tym zakresie jest oczekiwana przed kolejnym dużym ruchem i wzrostem zmienności Bitcoina.

Pierwsze odbicie w modelu NVT

Stworzony przez Willy’ego Woo wskaźnik NVT (Network Value to Transaction) opisuje zależność między kapitalizacją rynkową a wolumenem transferów. Jest on podobny do stosowanego w rynkach tradycyjnych współczynnika PE (price to earnings), lecz zamiast mówić o zyskach firmy, odnosi się do wolumenu inwestora.

Aby odnieść NVT do ceny Bitcoina należy użyć długoterminowej, 2-letniej mediany i pomnożyć ją przez wolumen transakcji widoczny on-chain. W ten sposób uzyskujemy responsywny, długoterminowy wskaźnik kondycji rynku, który jest używany do rozpoznania trwającej hossy lub bessy.

W mijającym tygodniu odnotowaliśmy pierwsze od rozpoczęcia hossy we wrześniu ubiegłego roku (pomarańczowy okrąg) przecięcie ceny Bitcoina ze wskaźnikiem NVT Price.

Bitcoin NVT Price / Źródło: charts.woobull.com

Spoglądając na poprzednie cykle, widzimy, że takie przecięcie (czerwone okręgi) pojawiało się regularnie i stanowiło sygnał dla dużych wzrostów w następnych tygodniach. W rynku byka z 2013 roku takie przecięcie miało miejsce tylko raz, nieomal natychmiast skutkując ekspotencjalnym wzrostem ceny BTC.

W hossie z 2017 roku obserwujemy aż 4 przecięcia. Każdorazowo był to sygnał kontynuacji wzrostów – aż do momentu, gdy cena spadła głęboko poniżej NVT, później dokonała niedźwiedziego retestu wskaźnika i dalej się załamała.

A zatem od momentu, gdy cena Bitcoina przebiła się (zielone strzałki) i dalej utrzymywała powyżej wskaźnika NVT, mieliśmy do czynienia z kryptowalutową hossą. Zwykle przecięcie dokonywało się w okolicach halvingu (czerwona linia przerywana).

Na wykresie krótkoterminowym widzimy, że pierwsze w tej hossie przecięcie nastąpiło w dniu 24 kwietnia w obszarze 50 000 USD. Odbicie doprowadziło cenę ponownie powyżej wskaźnik NVR. Jeżeli cena BTC będzie kontynuować konsolidację, to nie jest wykluczone, że krzywe przetną się jeszcze kilka razy zanim nastąpi ich kolejne oddalenie.

Bitcoin NVT Price / Źródło: charts.woobull.com

Rekordowo wysokie opłaty i wolumen transakcji on-chain

Dane on-chain z ubiegłego tygodnia wskazują na nowe rekordy wszech czasów zarówno w opłatach transakcyjnych, jak i w wolumenie transakcji on-chain. Obydwie wartości przekroczyły już poziomy ze szczytu poprzedniego cyklu pod koniec 2017 roku.

Gigantyczny skok aktywności sieci Bitcoin doprowadził do wzrostu średniej opłaty transakcyjnej do poziomu 58,71 USD w dniu 22 kwietnia, co stanowi nowe ATH. Warto dodać, że największe średnie opłaty w poprzednim cyklu wynosiły 54,70 USD.

Mean Transaction Fees / Źródło: Glassnode

Koresponduje to ze wskaźnikiem całkowitego wolumenu transakcji, który ustanowił nowe ATH na poziomie 67,18 miliardów USD dziennego obrotu. Poprzedni rekord z końca 2017 roku wyniósł 46,68 miliardów USD u szczytu hossy. Na dzień dzisiejszy jest to przyrost o ponad 40%.

Total Transfer Volume / Źródło: Glassnode

Górnicy akumulują BTC

Interesującej perspektywy dostarczają dane aktywności górników, którzy wrócili do fazy akumulacji Bitcoina. Liczba gromadzonych przez nich monet sięga rejonów nie obserwowanych od połowy 2018 roku, gdy Bitcoin był notowany w okolicach 10 000 USD.

Jest to sytuacja bezprecedensowa i bardzo odmienna od poprzedniej hossy, w trakcie której górnicy regularnie sprzedawali swoje zasoby. Pomimo wzmożonej sprzedaży w pierwszym kwartale 2021 roku, w kwietniu dostrzegamy wyraźną akumulację. Analityk on-chain, @WClementeIII, zobrazował tę tendencję na wykresie wskaźnika Miner Net Positoin Change, porównując ze sobą dwa cykle:

Potwierdzone jest to na wykresie od Glassnode, który ukazuje drastyczny spadek podaży górników na początku 2021 roku i ponowną akumulację od końcówki marca. Jest to dodatkowym potwierdzeniem trwającej, wielotygodniowej akumulacji ceny Bitcoina, przy której górnicy nie doświadczają presji sprzedażowej. Całkowita wartość portfeli górników wynosi dziś 1,8 mln BTC.

Balance in Miner Wallets / Źródło: Glassnode

Wniosek

Analiza on-chain sugeruje, że Bitcoin znajduje się w okresie konsolidacji, który przygotowuje główną kryptowalutę do dalszych wzrostów. Systematyczny rozwój hossy jest potwierdzony za pomocą rekordowych wartości opłat transakcyjnych, wolumenu obrotu on-chain czy niedawno omówionego na łamach BeInCrypto wzrostu nowych adresów BTC.

Jednocześnie pierwsze w tym cyklu dotknięcie krzywej wskaźnika NVT oraz ponowna akumulacja Bitcoina przez górników są sygnałami dla nadchodzącej kontynuacja długoterminowego rynku byka. Wspomniany wcześniej @WClementeIII tak niedawno podsumował na Twitterze reset głównych indykatorów sieci Bitcoin:

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane