EXCLUSIVE Analiza on-chain dla Bitcoina: fale HODL i cykle rynkowe

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Fale HODL pokazują fragmenty BTC, które zostały przeniesione w określonym czasie.

  • Nabywcy krótkoterminowi stanowią około 10% bieżących transakcji.

  • Współczynnik RHODL wynosi około 10 000.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Spojrzenie na dane on-chain, a dokładniej na współczynnik fale HODL, przedstawia wiek monet, które są przedmiotem transakcji w określonych okresach czasu.

Sponsorowane

Sponsorowane

Właściwą miarę kondycji rynku Bitcoina (BTC) można określić przy pominięciu krótkoterminowych kupujących. W ten sposób główny nacisk jest położony na długoterminowych hodlerów.

Głównym tego powodem jest to, że nowi kupujący mają zwykle znacznie mniejszą pewność. W rezultacie tego ich ręce są spekulatywne, przez co zazwyczaj są uważane za słabsze.

Sponsorowane

Sponsorowane

Jedną z metod, która pozwala nam spojrzeć na dane w ten konkretny sposób, jest zbadanie wieku przenoszonych monet. Można to zrobić obserwując fale HODL.

Fale HODL

Wskaźnik on-chain o nazwie fale HODL (HODL waves) wykorzystuje pasma w różnych kolorach, aby pokazać fragmenty istniejącego BTC, które zostały przeniesione w wybranym okresie.

Domyślne ustawienia kolorów to:

  • Ciepłe kolory reprezentują BTC, z którymi ostatnio dokonano transakcji – czerwony, pomarańczowy, żółty.
  • Chłodne kolory reprezentują Bitcoiny, które przez jakiś czas nie podlegały transakcji – jasnożółty, zielony, niebieski.

Związek między kupnem a sprzedażą tych dwóch grup jest kluczowy. Może być używany do określania i analizowania zachowań inwestorów w trakcie cykli rynkowych Bitcoin.

Z biegiem czasu pasma stają się większe, co tworzy tak zwaną falę HODL.

Źródło: Glassnode

Jak powstają pasma?

Kolory aż do żółtej fali włącznie pokazują BTC, które dokonały transakcji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Żółty pasek przedstawia okresy od 6 do 12 miesięcy.

W styczniu 2010 roku miało zaledwie rok (biała linia na poniższym obrazku). Dlatego wszystkie istniejące BTC były zawarte w pasmach z okresu maksymalnie do 6-12 miesięcy.

Jednak w miarę upływu czasu widzimy, jak inne pasma zaczęły się formować i powiększać (biała linia). Żółty pasek przedstawia monety, które nie poruszały się przez ponad rok.

Przesunięcie pasm HODL

Gdy jasnopomarańczowy pasek staje się mniejszy, żółty staje się większy. Dzieje się tak, ponieważ posiadacze poprzednich 6–12 miesięcy stają się teraz posiadaczami 1+ roku. To samo dzieje się z żółtym paskiem (czarną linią), gdy zaczyna się formować zielony pasek. Żółty pasek zmniejsza się, a zielony staje się większy.

Kiedy następuje gwałtowny wzrost ruchu krótkoterminowego, możemy przeanalizować, które pasmo się kurczy, aby określić, jacy posiadacze są przyczyną sprzedaży.

Jest to szczególnie widoczne w połowie 2011 roku (czerwona strzałka), kiedy widzimy ogromną skok w krótkoterminowej aktywności. Jest to oznaczone czerwonymi kolorami.

Na szczycie skoku pasmo 1-3 miesięcy (pomarańczowe) jest znacznie mniejsze niż jeszcze trzy miesiące wcześniej. Oznacza to, że znaczna liczba monet, które nie poruszały się w ciągu ostatnich 1-3 miesięcy, były wówczas przedmiotem obrotu.

W tym czasie jasnopomarańczowe i żółte paski zmniejszyły się znacznie mniej, podczas gdy zielony pasek prawie się nie poruszał.

Dlatego możemy stwierdzić, że posiadacze średnioterminowi (1-12 miesięcy) sprzedają najwięcej, podczas gdy długoterminowi (1-2 lata) sprzedają znacznie mniej. Posiadacze 2-3 lat nadal hodlują, ponieważ nie ma zmian w zielonych paskach.

Źródło: Glassnode

Wzorce fal HODL w poprzednim cyklu

Spojrzenie na poprzednie cykle rynkowe pokazuje jeden wyraźny wzór. W szczytowych okresach gwałtownie wzrasta aktywność krótkoterminowa. Jest to szczególnie widoczne w przedziale od 1 tygodnia do 1 miesiąca (kolor czerwony).

Ponadto wystąpiła niedźwiedzia dywergencja w szczytach z 2014 i 2018 roku. Pomimo wzrostu cen BTC było mniej transakcji krótkoterminowych.

W szczycie w 2018 roku najbardziej spadły pasma odpowiadające za okresy 2-3 lat i 3-5 lat. W związku z tym możemy stwierdzić, że znaczna część posiadaczy z okresu od 2 do 5 lat osiągnęła zysk w okresie od października do grudnia 2017 r., przy czym większość zysków miała miejsce w październiku.

Źródło: Glassnode

Wykres staje się wyraźniejszy, gdy usuniemy inne pasma.

Jak widać poniżej, wszystkie dotychczasowe szczyty zostały połączone ze znacznym skokiem w przedziale od 1 tygodnia do 1 miesiąca – między poziomami 15-20%.

Obecnie pasmo to stanowi około 10% wszystkich transakcji BTC.

Źródło: Glassnode

Bliższe spojrzenie na ruch w tym miesiącu pokazuje, że w styczniu nastąpił wzrost do 14%. Jednak pasmo powróciło poniżej 10%.

Dlatego sprzedawcy krótkoterminowi nie sprzedają jeszcze tak dużo, jak w poprzednich szczytach.

Źródło: Glassnode

Współczynnik RHODL

Dochodzimy do tego samego wniosku, stosując zrealizowany współczynnik HODL (Realized HODL).

Wskaźnik ten mierzy stosunek między przedziałami 1 tydzień-1 miesiąc i 1-2 lata. Kiedy ten wskaźnik znacznie wzrasta, zwykle jest to oznaka przegrzania rynku i potencjalnego szczytu.

Dzieje się tak, ponieważ gdy ten stosunek jest wysoki, ilość BTC, która została zawarta w transakcji krótkoterminowych przewyższą tę, która została zawarta w transakcji długoterminowej.

Jak widać, współczynnik RHODL przekroczył 50 000 w czerwcu 2011 r., grudniu 2013 r. i grudniu 2017 r. Były to trzy główne szczyty cyklów jak do tej pory.

Obecnie współczynnik RHODL wynosi 10 000, co sugeruje, że warunki nie dojrzały jeszcze do znaczącego szczytu bieżącego cyklu.

Źródło: Glassnode

Wniosek

Analiza on-chain daje wgląd w okresy, w których przeprowadzono transakcje BTC i pomaga wyznaczyć potencjalne szczyty rynku. Jednym ze wskaźników dostarczających te dane jest fala HODL.

Patrząc na dane on-chain, dowiadujemy się, że bieżący stosunek między sprzedawcami krótko- i długoterminowymi jest inny niż w szczytach cyklów z 2011, 2013 i 2017 roku.

Dlatego możliwe jest, że rynek będzie nadal się przegrzewał w przypadku krótkoterminowych nabywców, zanim ostateczny szczyt zostanie osiągnięty.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Valdrin jest entuzjastą kryptowalut i traderem rynków finansowych. Po uzyskaniu tytułu magistra na kierunku Rynki Finansowe w Barcelona Graduate School of Economics rozpoczął pracę w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego w rodzinnym Kosowie. W 2019 roku postanowił skoncentrować się na kryptowalutach i tradingu w pełnym wymiarze godzin.

OBSERWUJ AUTORA

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz