Zobacz więcej

EXCLUSIVE Analiza on-chain: coraz mniej BTC i LINK na giełdach

3 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Spadek podaży BTC na giełdach jest bezprecedensowy dla tej fazy cyklu.
  • Przyrost liczby użytkowników sieci Bitcoin sięga poziomów z końca 2017 roku.
  • Dostępność LINK na giełdach odnotowuje kolejne najniższe poziomy wszech czasów.
  • promo

W tym tygodniu BeInCrypto Polska przygląda się analizie on-chain w perspektywie spadającej podaży BTC i wzrostu użytkowników sieci Bitcoin. Prosty rachunek ekonomiczny, spadająca podaż i wzrastający popyt, prowadzi do wyjaśnienia przyczyn rosnącej ceny głównej kryptowaluty. Byczy trend tylko się nasila.

Dodatkowo, podobna sytuacja wydaje się mieć miejsce w sieci Chainlink. Natywny token sieci regularnie odnotowuje kolejne najniższe poziomy wszech czasów w ilości LINK dostępnej na giełdach. Może to wkrótce doprowadzić do eksplozywnej akcji cenowej.

Akcja cenowa BTC

W minionym tygodniu Bitcoin (BTC) zakończył drugą większą korektę w tym rynku byka. Cena znalazła wsparcie w obszarze 43 000 USD, a w przeciągu kolejnych 13 dni wzrosła o 44%. BTC osiągnął nowe ATH na 61 844 USD.

Jednak nowy rekord wszech czasów został osiągnięty w weekend, przy malejącym wolumenie. Otwarcie tygodnia przyniosło spadek o 13% i potwierdzenie wsparcia w obszarze 53 300 USD.

Dzienne zamknięcie nie nastąpiło jednak poniżej ważnego obszaru wsparcia na 55 000 USD, który stanowi poziom zniesienia 0,382 Fib poprzedniego ruchu w górę. Jest to sygnał, że wzrost ma szansę być kontynuowany, a kolejne dni mogą przynieść nowe ATH.

Wykres BTC dzięki Tradingview

Słupki wolumenu BTC wskazują na trend spadkowy (przerywana linia). Sygnalizuje to potencjalne wybicie w wolumenie w okolicy 70% wypełnienia tego wzorca (pomarańczowy okrąg). Może to zatem nastąpić w okolicy końca marca i początku kwietnia. Spodziewany wzrost w wolumenie nie wskazuje jednak na kierunek nadchodzącej akcji cenowej.

Ilość dostępnego Bitcoina wciąż spada

Analiza on-chain wskazuje, że podaż Bitcoina wciąż spada. Mówi o tym wskaźnik Liquid Supply Change, który w ostatnich dniach wygenerował drugi największy dzienny słupek zmniejszenia płynności BTC od ponad 3 lat.

Liquid Supply Change / Źródło: Glassnode

Jest to również sygnał, że nowi gracze na rynku, którzy jeszcze niedawno sprzedawali przy spadkach, wierzą, że Bitcoin będzie dalej rósł. Współtwórca Glassnode, @Negentropic_ napisał na Twitterze, że:

Pomimo niedawnej wysokiej zmienności podaż #Bitcoina wciąż zmniejsza się w zadziwiającym, jak na ten czas w cyklu, tempie.

W kontekście ogromnych zmian w światowej gospodarce, które postępują od kryzysu COVID-19 w marcu 2020, wydaje się, że coraz więcej inwestorów detalicznych i instytucjonalnych szuka wyjścia z gotówki i zabezpieczenia w Bitcoinie. Obserwujemy tu zastosowanie tzw. prawa Kopernika-Greshama, czyli zasady mówiącej, że:

Jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy (np. o wyższej zawartości kruszcu), ten ‘lepszy’ pieniądz będzie gromadzony, a w obiegu pozostanie głównie ten ‘gorszy’. Krótko mówiąc, gorszy pieniądz wypiera lepszy.

Co więcej, okazuje się, że ten proces tylko postępuje, gdyż coraz mnie długoterminowych hodlerów decyduje się realizować teraz zyski. Widoczne jest to we wskaźniku Long-Term Holder Net Position Change, który wskazuje, że zdecydowanie więcej hodlerów sprzedawało przy szczycie na 42 000 USD (przed 1 korektą) niż przy kolejnych szczytach na 58 000 USD (przed 2 korektą) i 61 800 USD (aktualnie).

Long-Term Holder Net Position Change / Źródło: Glassnode

Przybywa nowych użytkowników on-chain

Inne wykresy analizy on-chain wskazują na systematycznie rosnącą liczbę użytkowników sieci Bitcoin. Interesujące jest to, że aktualny przyrost nowych uczestników rynku jest nieomal na tym samym poziomie, co u szczytu cyklu w 2017 roku, gdzie cena Bitcoina dochodziła do 20 000 USD.

Przyrost użytkowników sieci Bitcoin / Źródło: Glassnode

Jednak porównanie z jeszcze wcześniejszym cyklem BTC, którego szczyt przypadł na końcówkę 2013 roku, pokazuje, że istnieje jeszcze duży potencjał wzrostowy. Wówczas dzienny przyrost użytkowników delikatnie przekroczył poziom 5000. Cztery lata później już osiągał prawie 35 000. Sugeruje to, że u szczytu bieżącego cyklu liczba nowych użytkowników może spokojnie przekraczać 100 000 i więcej.

W tym kontekście ciekawa jest uwaga Willy’ego Woo, który opublikował na Twitterze inny wykres obrazujący przyrost użytkowników. Stwierdził on, że jeżeli dane on-chain wskazują na 35 000 nowych uczestników, to dzienna adopcja użytkowników na giełdach – których aktywność nie wpływa bezpośrednio na blockchain – może już sięgać około 100 000 na dzień.

Dodatek: zasoby Chainlink również spadają

W tym tygodniu przedstawimy dodatkowo dane on-chain dla Chainlink (LINK), które sugerują bardzo podobną sytuację do Bitcoina. Akcja cenowa tego altcoina również wskazuje na dojrzewające wzorce zarówno w akcji cenowej, jak i spadającym wolumenie. Można spodziewać się, że końcówka marca przyniesie zwiększoną zmienność ceny LINK.

Wykres LINK dzięki Tradingview

Niedawne wybicie ceny LINK zbiegło się z oświadczeniem Grayscale o uruchomieniu funduszu inwestycyjnego dla Chainlinka. Okazuje się, że dane on-chain wspierają możliwość byczej akcji cenowej, gdyż ilość LINK na giełdach systematycznie osiąga kolejne najniższe poziomy wszech czasów (ATL).

Podaż LINK na giełdach / Źródło: Glassnode

Dodatkowo potwierdza to wskaźnik transferu giełdowego (Net Transfer Volume from/to Exchanges), który w ostatnich dniach odnotował rekordowo wysoki odpływ LINK z giełd. W dniach 23 lutego i 7 marca miały miejsce pierwsza i trzecia największe wypłaty tokena w jego historii.

Wskaźnik transferu giełdowego LINK / Źródło: Glassnode

Spadająca podaż z rosnącym zainteresowaniem inwestorów oraz dynamicznym rozwojem sieci Chainlink może wkrótce doprowadzić do eksplozywnej akcji cenowej.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane