Analiza on-chain: Bitcoin gotowy do dużych wzrostów

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Ilość BTC trzymanego na giełdach niestannie spada od marca 2020.

  • 2,4% populacji świata to hodlerzy, a zarazem innowatorzy Bitcoina.

  • 98% UTXOs jest aktualnie w zysku.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Kilka zeszłotygodniowych wniosków z analizy on-chain dostarcza byczych sygnałów dla Bitcoina. Dzięki pełnej transparentności technologii blockchain możemy zrozumieć, dlaczego rozpoczyna się długoterminowy rynek byka połączony z optymistycznymi prognozami ceny BTC.

Pokaźne wzrosty i gwałtowne spadki, zamykane giełdy i nowi inwestorzy instytucjonalni, zakupy z byczym sentymentem i sprzedaż dla realizacji zysków. To codzienność rynku kryptowalut. Jednak z perspektywy analizy on-chain jest to tylko zwykły szum. Zobaczmy dlaczego.

BTC na giełdach wciąż spada

W poprzednim tygodniu odnotowany został bardzo duży spadek BTC trzymanego na giełdach. Double-U, analityk rynku krypto, wskazuje w swoim niedawnym tweecie, że zeszłotygodniowe wzrosty i przebicie kolejnych oporów przez Bitcoina doprowadziły do masowych wypłat z giełd.

Jeżeli Bitcoin znika z giełd, gdzie przecież służy do sprzedaży lub tradingu, to jest to niewątpliwie byczy sygnał, że inwestorzy nie zamierzają się go teraz pozbywać – wręcz odwrotnie. Z kolei spadek podaży przy jednocześnie rosnącym popycie musi doprowadzić do wzrostu ceny. Dzięki danym z analizy on-chain dokładnie możemy śledzić, jak przebiega ten proces.

Istotnie, właśnie taką tendencję widzimy przynajmniej od marcowego kryzysu, gdzie po raz ostatni ilość BTC na giełdach dotknęła lokalnego szczytu z 2020 roku. Od tamtej pory systematycznie spada i po raz kolejny odnotowuje niższe dołki.

PayPal i wykładnicza adopcja

W swoim zeszłotygodniowym tweecie Willy Woo, jeden z autorytetów analizy on-chain, kreatywnie zestawia ze sobą trzy elementy: news na temat PayPal, populację hodlerów BTC i znany ze statystyki wykres rozkładu normalnego.

Rozkład normalny lub inaczej krzywa Gaussa ukazuje, że jesteśmy bardzo wcześnie w procesie adopcji kryptowalut w ogólności, a Bitcoina w szczególności. Aktualnie zaledwie 2,4% populacji świata to hodlerzy Bitcoina. Jest to wciąż jeszcze zupełny początek, który na wykresie oznaczony jest jako etap „innowatorów”.

Po przebiciu poziomu 2,5% Bitcoin wejdzie w fazę „wczesnej adopcji”, w której oczekuje się wzrostu uczestników rynku o 13,5%. Zgodnie z przebiegiem krzywej będzie to ruch wykładniczy i doprowadzi do bardzo dynamicznego przyrostu użytkowników. Dopiero kolejna faza „wczesnej większości” będzie już przebiegała wolniej, ale przyrost będzie już znacznie większy, bo aż o 34%.

Spostrzeżenia Willy Woo zostały poczynione w kontekście niedawnych, rewelacyjnych wiadomości o oficjalnym wejściu PayPal na rynek kryptowalut. Największy na świecie operator cyfrowych płatności otworzy rynek krypto dla ponad 346 mln swoich użytkowników. Bitcoin jak dotąd posiada bazę około 187 mln inwestorów i traderów.

Istotą zauważonej przez Woo korelacji jest fakt, że nawet bez tej dodatkowej puli odbiorców analiza on-chain wskazuje na stały, nieomal liniowy wzrost hodlerów kryptowaluty alfa. Jeżeli PayPal i jemu podobne firmy otworzą świat krypto dla masowych odbiorców, to wkrótce możemy spodziewać się zmiany wykresu liniowego w wykładniczy. Dokładnie tak, jak w pierwszych obszarach krzywej Gaussa.

Prawie wszyscy zyskują

Bycze przesłanki analizy on-chain potwierdzają też ostatnie dane z Glassnode. Zgodnie z tweetem z dnia 22 października aż 98% UTXOs jest aktualnie w zysku.

Według Glassnode poziom ten nie był obserwowany od grudnia 2017 roku. Zazwyczaj przebicie tego obszaru i wejście w czerwoną strefę wiąże się z początkiem długoterminowego rynku byka.

Co to jest UTXO (unspent transaction output)? Jest to ilość kryptowaluty, jaka pozostaje pod danym adresem po dokonaniu dowolnej transakcji. UTXOs są przetwarzane w sposób ciągły, odpowiadając za rozpoczęcie i zakończenie każdej transakcji. Po zakończeniu transakcji wszelkie niewykorzystane dane wyjściowe są deponowane z powrotem w bazie danych jako dane wejściowe, które można wykorzystać w późniejszym terminie do nowej transakcji.

Innymi słowy, UTXOs są kryptowalutami, jakie posiadają aktywni inwestorzy lub traderzy. Przy obecnej cenie Bitcoina i sytuacji rynkowej, aż 98% z nich odnotowuje zysk.

Dla wielu komentatorów ten fragment analizy on-chain daje bardzo byczy sygnał. Przykładowo, popularny youtuber MMCrypto zatweetował ostatnio:

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie, wykorzystuje swój umysł dla dobra kryptospołeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!