Zobacz więcej

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin i szef Superwizjera zabierają głos w sprawie reportażu TVN

4 mins
Aktualizacja Michal Adamski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Polskie Stowarzyszenie Bitcoin opublikowało list otwarty do władz, TVN24 oraz społeczności krypto w Polsce.
  • Oświadczenie Sylwestra Suszka na temat nieprawdziwych informacji w reportażu TVN zostało skomentowane przez Superwizjera.
  • Dalszy rozwój sytuacji prawdopodobnie będzie związany z batalią sądową.
  • promo

Afera związana z materiałem Superwizjera TVN stała się głośnym tematem dla społeczności krypto w społeczności Polsce. Głos w sprawie zabrało też Polskie Stowarzyszenie Bitcoin oraz sam Superwizjer.
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w długim liście nie zostawiło suchej nitki na ekipie Superwizjera, zwłaszcza jeżeli chodzi o stronę merytoryczną. Stowarzyszenie wielokrotnie też odnosiło się do sytuacji krypto w Polsce, która nadal pozostaje nieuregulowana, pomimo wielokrotnych prób rozmowy z rządzącymi.
“Postępowanie władz dotąd było pasywne (działania rządu) lub nawet agresywne (działania nadzoru i banku centralnego), przez co większość z firm w poszukiwaniu regulacji musiała opuścić nasz kraj. Pozbawiło to Polaków kraju możliwości ochrony swoich interesów przez krajowe instytucje (oraz budżet państwa – przychodów).” “Wiele razy informowaliśmy o tym opinię publiczną; wiele razy podejmowaliśmy próby rozmowy z władzami, ale nie spotykały się od 2015 r. z większym zainteresowaniem. Spośród 19 naszych postulatów przesłanych Minister Emilewicz 2 kwietnia br. spełniony został tylko jeden, dotyczący najbardziej oczywistej pomyłki rządu (tj. podatku PCC).”
Według PSB dzisiejsza sytuacja ma wiele wspólnego z wcześniejszym działaniem władz Polski:
“Obecna sytuacja, której wycinek zaprezentowano w reportażu, jest efektem długotrwałej polityki “zamiatania problemów pod dywan” przez Min. Cyfryzacji, Finansów i KNF, które po częstych zmianach władz w ostatnich latach odcięło się od problemów, zamiast stawić im czoła.”

Błędy merytoryczne

Według stowarzyszenia w artykule TVN pojawiło się sporo błędów merytorycznych – z pewnością część naszych czytelników również je zauważyła. Mowa była chociażby o schemacie ponziego, opisywanym również na łamach BIC.
“Wymieniany w materiale projekt OneCoin nigdy nie był kryptowalutą. To był projekt podszywający się pod kryptowaluty, opierający na tym swój marketing. Nasze środowisko od lat walczy z piramidami finansowymi. Ostrzegaliśmy przed m.in. ww. projektem prosząc władze naszego kraju o zajęcie się tym oraz wieloma podobnymi projektami.”
Polska od dawna już nie przoduje w świecie krypto (co częściowo jest również zasługą polskich rządzących):
“Nie jest prawdą stwierdzenie, że złotówka jest czwartą na świecie walutą narodową używaną na rynkach kryptowalutowych. Było tak jeszcze w 2014 r., lecz później rola naszej waluty znacząco zmalała i dziś PLN to poniżej 0.5% całkowitej wymiany Bitcoin. Znacząco wyprzedziły nas liczne kraje Azji, które wprowadziły regulację tego rynku w ostatnich 3 latach.”
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin odniosło się również do nieprawdziwej informacji rzekomego eksperta dotyczącej nielegalnej natury krypto.
“Nieprawdą jest stwierdzenie “eksperta” pana Haertle, jakoby “wiekszość transakcji [kryptowalutowych] odbywała się w celach przestępczych”. Opinia taka nie znajduje potwierdzenia ani w wynikach badań naukowych, ani w dostępnych opracowaniach eksperckich firm zajmujących się tym tematem, ani w opiniach i raportach instytucji międzynarodowych, w tym rządowych jak i samych banków centralnych.”
Trudno się z opinią PSB nie zgodzić – według raportu chainalysis tylko 0,08% transakcji w ramach kryptowalut takich jak BTC, LTC, BCH i USDT w roku 2019 było wykonane w celach przestępczych. Kolejnym ciekawym fragmentem jest wypowiedź na temat Dr Kaweckiego, który podczas wywiadu wielokrotnie udowadniał swój brak wiedzy:
“Dr Kawecki nie współpracował z branżą kryptowalut, a jego zakres działalności w Ministerstwie Cyfryzacji zupełnie nie dotyczył tej tematyki. Brak wiedzy widać było w reportażu, przykładowo gdy insynuował, że Tajlandia i Wenezuela zakazały kryptowalut ze względu na to, że “w najwyższym stopniu” kwitnie tam przestępczość. Tymczasem obserwacje pokazują, że im mniej demokratyczne są kraje, tym chętniej podejmują kroki kontroli przepływu kapitału, w tym kryptowalut. Problemy z Wenezuelą dotyczą doprowadzenia gospodarki do ruiny przez tamtejszych polityków, społeczeństwo próbuje się ratować przed upadłą walutą tego kraju. Ponadto, władze Wenezueli wprowadziły do użycia własną kryptowalutę, chcąc wyprzeć też używanie Bitcoina. Znamienny jest jednak fakt, że obywatele od niedawna mogą uzyskać paszport w Wenezueli gdzie jedyną formą płatności jest, o ironio, Bitcoin”
Całość listu możecie przeczytać na twitterze:

Oświadczenie Sylwestra Suszka i odpowiedź Superwizjera

Na łamach BeInCrypto opublikowaliśmy 3 dni temu oświadczenie Sylwestra Suszka na temat reportażu. Prezes giełdy BitBay stanowczo odciął się od zarzutów stawianych przez dziennikarzy, a nawet zapowiedział, iż posiada dowody, iż wręczenie korzyści majątkowej było tylko i wyłącznie prowokacją. bitbay tvn W odpowiedzi na te słowa na stronie Superwizjera pojawiła się lakoniczna odpowiedź Jarosława Jabrzyka – szefa zespołu.
“Pan Sylwester Suszek, prezes giełdy kryptowalut Bitbay komentując publicznie wyemitowany w naszym programie reportaż „Giełda kryptowalut i milionowa łapówka” w sposób nieprawdziwy opisał okoliczności złożenia korupcyjnej propozycji reporterowi Superwizjera. W związku z powyższym redakcja oświadcza, że wszystkie zdarzenia związane z próbą zastraszenia, a potem przekupienia dziennikarza są szczegółowo udokumentowane i w niepodważalny sposób potwierdzają informacje zawarte w reportażu. Ponadto o szczegółach związanych z korupcyjną propozycją została zawiadomiona prokuratura, która zgromadziła własny, niezależny materiał procesowy w tej sprawie.”
Jak bardzo sytuacja ta wpłynie na największą polską giełdę? Zapewne przekonamy się w kolejnych dniach – polska społeczność krypto w dużej części stoi za Sylwestrem Suszkiem, jednakże obiektywnym wskaźnikiem poparcia może być obserwowanie płynności na giełdzie BitBay.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
beb6bed67f03cbdd777c4524b71d3182?s=120&d=mm&r=g
Michal Adamski
Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane