Francuski Bank Centralny (Banque de France) przekazał właśnie informację, iż z powodzeniem udało przeprowadzić się pilotażowy test cyfrowego euro, które oparte jest o technologię Blockchain.

Bank centralny oraz regulatorzy z Francji już od pewnego czasu wydają się mieć bardziej progresywne podejście w kierunku krypto oraz cyfrowych walut – nie tak dawno pisaliśmy o oficjalnym uznaniu BTC za środek płatniczy we Francji.

Działania Banque de France

Z początkiem roku Banque de France zastanawiał się nad eksperymentalnym podejściem do stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego. Nowa waluta miałaby pomogłaby w zbadaniu potencjalnego wkładu nowych technologii w celu poprawy funkcjonowania rynków finansowych, a zwłaszcza regulacji międzybankowych. .

Bank centralny wyjaśnia dziś, że pomyślnie przeprowadził serię testów, aby sprawdzić, czy koncepcja cyfrowego euro ma potencjał do wzmocnienia europejskich rynków finansowych. Wraz z rozwojem koncepcji będą również testowane kolejne rozwiązania wraz z innymi bankami.

Optymizm Europejskiego Banku Centralnego wobec CBDC nie jest niczym nowym. Po zastąpieniu Mario Draghiego, (który niechętnie patrzył na przestrzeń krypto) przez nową prezes Christine Lagarde widzimy zupełnie inne podejście. Prezes EBC aktywnie współpracuje teraz z bankami centralnymi państw członkowskich w celu oceny „wykonalności stworzenia CBDC strefy euro oraz ustanowienie grupy zadaniowej w tym względzie”. Niedawno EBC stworzył też dokument dotyczący wpływu i wykorzystania stablecoinów na rynek

.

„Bądźcie liberalni”

Tymczasem niezwykle cieszy nas, iż zastępca gubernatora Banque de France, Denis Beau, zlecił niedawno wdrożenie technologii blockchain do rozliczeń płatności w euro. Denis wypowiadał się również na temat liberalizacji rynku oraz zalecił Europejskiemu Bankowi Centralnemu, aby był on liberalny w eksperymentowaniu z technologią rozproszonych rejestrów jako sposobem rozliczania transakcji denominowanych w euro.

Chwilowo nie posiadamy większej ilości informacji na temat testów i dokładniejszego wykorzystania Cyfrowego Euro, jednakże najprawdopodobniej pierwsze próby jego użycia nie będą związane z rynkiem detalicznym.

Czy nagłe przyspieszenie prac związanych z Cyfrowym Euro ma związek z chińskimi aspiracjami, których wielokrotnie pisaliśmy na łamach BeInCrypto?


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.