Zobacz więcej

Chiński organ nadzoru finansowego: giełdy manipulują wolumenem

2 mins
Aktualizacja Dawid Paluch
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • W ciągu ostatniego roku wiele organizacji śledzących dane giełdowe podkreślało, że te manipulują wolumenami.
  • To samo zauważa FINA, chiński organ nadzoru finansowego.
  • Chiński bank centralny odradza obywatelom Kraju Środka używanie giełd kryptowalut.
  • promo

Giełdy kryptowalut mają zakaz prowadzenia działalności w Chinach i nic nie zanosi się na to, by ta restrykcja miała zostać zniesiona. Szczególnie po wczorajszej publikacji Krajowej Agencji Finansów Internetowych w Chinach (NIFA).
Wbrew pozorom w Chinach wiele dzieje się na temat kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Kilka dni temu pisaliśmy o końcowych pracach nad powstaniem cyfrowego juana, narodowej waluty azjatyckiego kraju. Jak się jednak okazuje, sytuacja giełd w Kraju Środka w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie.

Badania pokazują fałszywe wolumeny

Krajowa Agencja Finansów Internetowych w Chinach (the National Internet Finance Association of China – NIFA) to samoregulująca się organizacja utworzona przez Ludowy Bank Chin (People’s Bank of China – PBoC, bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej). NIFA przeprowadziła własne badania i ustaliła, że giełdy kryptowalut wciąż fałszują wolumeny obrotu. Według organizacji platformy wymiany cyfrowych aktywów używają programów automatycznych do manipulowania danymi, aby stworzyć iluzję dobrobytu na rynku handlu kryptowalutami. W oświadczeniu możemy przeczytać:
“W naszej próbce analitycznej opartej na danych handlowych z kilku giełd ponad 40 coinów ma zawyżony dzienny wolumen o co najmniej 100%, a kolejne 70 coinów przekracza o ponad 50%. Pomimo tego, że ceny są stosunkowo niskie, a rynek jest niewielki, wolumeny handlowe są naprawdę duże”.

Ban giełdowy

Giełdy kryptowalutowe są zakazane w Chinach od 2017 roku. Nie mniej jednak jeśli tylko dana platforma ma serwery poza granicami Chińskiej Republiki Ludowej, a transakcje są przeprowadzane peer-to-peer (P2P), może ona wykonywać swoje usługi w azjatyckim kraju. Tak działa choćby Binance, który oferuje w Chinach handlowanie oparte o P2P. Fałszowanie wolumenów giełdowych to niestety dość popularna praktyka. W poprzednim roku Bitwise opublikowało raport, w którym wskazało, że niemal 95% całego wolumenu jest sfałszowane. Większość firm analitycznych miała te szacunki niższe, ale wciąż były one na poziomie 70-80%. Takie praktyki mogą w dużej mierze wpływać na brak zaufania z sektora inwestorów instytucjonalnych, o których tyle się spekuluje już od kilku lat i których wejście na dużą skalę w branże kryptowalut mogłoby oznaczać nową epokę w historii cyfrowych aktywów.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Dawid-Paluch-bio.jpg
Dawid Paluch
Dawid studiował dziennikarstwo we Wrocławiu. Chciał został ekspertem sportowym, ale zakochał się w nowych technologiach. Po raz pierwszy dowiedział się o kryptowalutach w 2015 roku, lecz zaczął o tym pisać w 2017. Dzisiaj skupia się głównie na wykorzystaniu technologii blockchain w nowych branżach.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane