Właśnie jedne z pierwszych wykopanych bitcoinów zmieniły lokalizację. W sumie 50 BTC wydobytych w lutym 2009 r. zostało dziś przeniesionych z jednego nieznanego portfela do dwóch innych. Rynek odpowiedział na tę wiadomość wyprzedażą.

50 bitcoinów po raz pierwszy od 11 lat zmieniło portfel

Wiadomości zostały wskazane przez doświadczonego obserwatora branży WhalePanda (@WhalePanda) za pośrednictwem Twittera. Pisząc, że takie zdarzenie „nie zdarza się często”, WhalePanda dodał, że nie wygląda na to, aby portfel był powiązany z anonimowym twórcą Bitcoina:

Dla przypomnienia: nie jest to znany adres Satoshiego ani nic podobnego.

Samo spojrzenie na łańcuch bloków Bitcoina potwierdza ruch i wiek monet. Nieznany wczesny adopter Bitcoina był bez wątpienia jednym z pierwszych górników w sieci. Portfel ma tylko trzy transakcje – pierwszą z nich jest baza monet Bitcoin (nie mylić z giełdą kryptowalut o tej samej nazwie) i jest datowana na 9 lutego 2009.

Portfel zawierał tylko tę jedną nagrodę za wykopany blok. Druga i trzecia transakcja z niej miała miejsce wcześniej w środę o 14:48 GMT. Jeden dotyczył około 40 BTC, a drugi prawie 10 BTC.

Jak wspomniano, właściciele któregoś z tych portfeli są na razie nieznani. Jednak analityk I am Nomad (@IamNomad), uważa, że ​​mniejsza transakcja wylądowała na jednej z giełd:

Wygląda na to, że drugi skok z podziału 9.o został wysłany do Coinbase.

Jedynym innym znanym faktem o górniku było to, że był jednym z pierwszych – monety pochodzą z okresu nieco ponad miesiąc po uruchomieniu sieci Bitcoin.

WhalePanda i inni odrzucili pogląd, że monety są powiązane z Satoshim Nakamoto, ale nie brakuje spekulacji, które wierzą w ruch legendarnego założyciela kryptowaluty. Wydaje się jednak, że teorie te oparte są wyłącznie na spekulacji.

Biorąc pod uwagę łatwość, z jaką górnicy mogli rozwiązać hashe do tych wczesnych bloków Bitcoina, koszt wydobycia tych 50 BTC był prawdopodobnie mniejszy niż kilka centów. W tamtych czasach wydobywanie bitcoinów nie wymagało potężnych systemów komputerowych jak dzisiaj.

Pierwsi górnicy uruchamiali kod na laptopie i generowali wówczas bezwartościową cyfrową walutę, nie mając pojęcia o jej przyszłej wartości. Dzisiaj te 50 BTC są warte ponad 482 000 dolarów.

Jeśli powyższa teoria jest prawdziwa, a 9,99 monet dotarło na giełdę, ten górnik Bitcoina wydaje się częścią obozu byków. Ich transakcje sugerują, że zarobili ponad 96 000 $ i nadal utrzymują resztę – przynajmniej na razie.

Rynek Bitcoina natychmiast się przestraszył

Najwyraźniej inwestorzy Bitcoina nie są przekonani, że te coiny nie mają nic wspólnego z Satoshim. Rynek odpowiedział na tę informację nagłą wyprzedażą.

Jeśli monety należały do ​​twórcy Bitcoina, fakt, że nagle się sprzedają, może być powodem do niepokoju dla inwestorów BTC. Wydobywając ponad 1 milion BTC, Nakamoto z pewnością miałby środki, by załamać rynek.

Źródło: Twitter

Jak zauważył Luke Martin, trader i obserwator branży, wykres jednominutowy pokazuje wyraźny spadek cen od czasu, gdy WhalePanda po raz pierwszy poinformował o ruchu tych monet.


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.