21% Bitcoinów z ataku na Bitfinex zostało przeniesionych

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Tylko 21% BTC z włamania na Bitfinex zostało przeniesionych.

  • W oryginalnym portfelu nadal pozostaje 96 000 BTC.

  • W kwietniu przelano 12 241 BTC ze skradzionych środków.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Firma analityczna blockchain Elliptic zbadała przepływ Bitcoinów (BTC) pobranych z wartego 7 miliardów dolarów ataku na Bitfinex. Ujawniono, że tylko 21% całości środków zostało przeniesionych.

SponsorowaneSponsorowane

Z badań wynika, że spośród 120 000 bitcoinów skradzionych podczas włamania na Bitfinex w 2016 r. w oryginalnym portfelu, z którego korzystał haker, wciąż pozostaje prawie 96 000 BTC.

Bitcoiny skradzione z Bitfinex

Firma zauważa, że większość środków jest wypłacana za pośrednictwem darknetu i portfeli prywatności. Większość z nich miała miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co wskazuje, jak trudno jest prać te środki. Ponadto tylko 4% tych Bitcoinów zostało wypranych lub wymienionych.

SponsorowaneSponsorowane
Wykres odpływu BTC po hacku na Bitfinex dzięki Elliptic

Jeden z ostatnich odpływów BTC miał miejsce w kwietniu 2021 r., kiedy przeniesiono około 12 000 Bitcoinów o wartości około 774 milionów dolarów. Stało się tak, gdy cena BTC rosła, więc było jasne, że hakerzy chcieli jak najlepiej wykorzystać dynamikę rynku.

Atak na Bitfinex w 2016 roku pozostaje jednym z największych hacków kryptowalutowych, jakie kiedykolwiek miały miejsce. W tamtym czasie wstrząsnęło to rynkiem, a hakerów nigdy nie udało się zidentyfikować. Przy dzisiejszych cenach całkowita wartość skradzionych BTC wynosi około 7 miliardów dolarów.

Elliptic wskazuje również na wzorzec, według którego skradzione środki są zwykle wypłacane. Hakerzy przenoszą fundusze między adresami, wysyłając małe porcje do miejsca docelowego w kilku krokach. Nazywają to „łańcuchem obierania”, co utrudnia ręczne śledzenie środków.

Łańcuch transferu BTC dzięki Elliptic

Śledzenie skradzionych Bitcoinów było trudnym wyzwaniem dla osób z branży i organów ścigania. W ostatnich latach giełdy połączyły siły, aby zamrozić fundusze hakerów próbujących wypłacić pieniądze i to do pewnego stopnia zadziałało.

Jednak narzędzia do mieszania monet i nowsze protokoły umożliwiły hakerom spieniężenie części ich kradzieży.

Ubezpieczenie kryptowalut

Na rynku wciąż dość często pojawiają się hacki, a ostatnio wiele skupiło się wyłącznie na niszy zdecentralizowanych finansów (DeFi). DeFi to silny rynek, w którym obserwuje się ogromny napływ funduszy, a nowość niektórych protokołów sprawia, że jest to łatwy cel dla wyrafinowanych hakerów.

Firma analityczna Messari, zajmująca się analizą blockchain, zauważyła, że od początku 2019 roku z rynku DeFi skradziono około 284 milionów dolarów. Ostatnio Spartan DeFi stracił 30 milionów dolarów w wyniku włamania na pożyczki eskpresowe – jednego z najczęstszych wektorów ataków – na Binance Smart Chain (BSC).

Jako potencjalne rozwiązanie dla tego problemu niektóre projekty wprowadzają rozwiązania ubezpieczeniowe, które w przypadku wystąpienia incydentu rekompensują utracone fundusze poszkodowanych z puli środków. Yearn Finance, Celsius i Bridge Mutual już dodały funkcje pokrycia ewentualnej straty.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Rahul Nambiampurath is an India-based Digital Marketer who got attracted to Bitcoin and the blockchain in 2014. Ever since, he's been an active member of the community. He has a Masters degree in Finance. <a href="mailto:editorinchief@beincrypto.com">Email me!</a>

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz