10% podaży BTC nie zmieniło portfela przez ponad dekadę

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Według danych Glassnode 1 857 721 BTC nie zmieniło portfela przez 10 lat.

  • Oznacza to, że około około 10% obecnej podaży, od dekady leży pod jednym adresem.

  • W sumie co najmniej 3,7 miliona BTC lub około 20% aktualnej podaży BTC najprawdopodobniej przepadło i nigdy nie zostanie odzyskane

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Według firmy analitycznej Glassnode, co dziesiąty Bitcoin nie był przemieszczany przez co najmniej 10 lat. Dlaczego?

Według danych Glassnode z dnia 17 grudnia, 1 857 721 BTC nie zmieniło portfela przez 10 lat. Aktualna liczba Bitcoinów w obiegu to 18 573 268 sztuk (choć liczba ta rośnie co 10 minut, gdy górnicy odkrywają nowe bloki). Oznacza to, że około około 10% wszystkich dotychczas wydobytych Bitcoinów od dekady leży pod jednym adresem.

Podczas gdy niektórzy mogą postrzegać to jako oznakę zaangażowania hodlerów, rzeczywistość jest zupełnie inna. Większość z tych monet jest prawdopodobnie “martwa”, czyli stracona na zawsze z powodu różnych okoliczności, tak więc już nikt nigdy nie będzie w stanie ich użyć.

Sam twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, wydobył około 1,125 mln BTC (według różnych szacunków), które od ponad dekady nie zostały przeniesione. Ponieważ nikt nie wie, gdzie on – lub ona – przebywa w dniu dzisiejszym, a nawet czy jeszcze żyje, monety te pozostały raczej spisane na stratę.

Glassnode zaczął przedstawiać wykresy dot. liczby BTC które nie zostały przeniosne od 10 lat w dniu 3 stycznia 2019 r. Dlaczego akurat ten dzień? Ponieważ wtedy minęło dokładnie 10 lat od momentu uruchomienia sieci BTC i odkąd Nakamoto zaczął wydobywać swoje pierwsze coiny.

Jednak nawet jeśli z obliczeń odrzucimy monety wykopane przez Satoshiego, nadal zostaje 2,6 mln BTC, które prawdopodobnie przepadły raz na zawsze. Może to wynikać z wielu powodów, w tym m.in. z zagubionych prywatnych kluczy, zepsutych dysków twardych, celowo spalonych Bitcoinów, a nawet ludzi, którzy umarli nie przekazując nikomu danych do swoich portfeli.

W sumie, co najmniej 3,7 miliona Bitcoinów – lub około 20% aktualnej podaży BTC – najprawdopodobniej przepadło i nigdy nie zostanie odzyskane. Przy obecnych cenach, przekłada się to na 83,3 mld dolarów.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now